W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik - miesiąc świadomości raka piersi

15.10.2024

Pamiętajmy o Profilaktyce - badajmy swoje piersi

październik_rak_piersi

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Statystyki dotyczące Polek
są szczególnie niepokojące. Każdego roku w naszym kraju o raku piersi dowiaduje się 20 tys. kobiet. Eksperci szacują, iż liczby te w Polsce będą rosnąć, a rak piersi będzie problemem coraz młodszych kobiet. Ten stan rzeczy ma związek z wieloma czynnikami ryzyka, które warto poznać, ale co najważniejsze należy regularnie badać piersi – gdyż wcześnie wykryte zmiany dają większe szanse na skuteczne leczenie.

Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się przede wszystkim kobiety, których najbliższe krewne (matka, babcie, siostry, córki) zachorowały na raka piersi. Pod stałą kontrolą lekarza powinny być także panie, u których ujawniły się inne rodzaje nowotworów. Podwyższone ryzyko wiąże się również z wiekiem (po 50 roku życia), otyłością, stosowanie wysokotłuszczowej diety, nadużywanie alkoholu, paleniem tytoniu, a nawet stresem.
Do innych czynników, mogących zwiększać zagrożenie wystąpienia raka piersi należy wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, późny wiek pierwszej ciąży (po 35 roku życia) lub jej brak, a także brak lub krótki okres karmienia piersią.

Musimy pamiętać, że rak piersi jest w bardzo dużym procencie uleczalny, warunkiem jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, a wówczas mamy sporą szanse na powrót
do zdrowia. W dużej mierze zależ to jednak od nas samych. Każda kobieta powinna natychmiast zgłosić się do lekarza, gdy zaobserwuje następujące objawy:

  • zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, np. uniesienie piersi ku górze,
  • zmarszczenie, wciągnięcie lub zmiana koloru skóry piersi,
  • wciągnięcie, zaczerwienienie lub owrzodzenie brodawki sutkowej, a także pomarańczowe jej zabarwienie,
  • wydzielina z brodawki sutkowej – surowicza lub zabarwiona krwią,
  • guzek lub stwardnienie w piersi, które różni się konsystencją od otoczenia,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Oczywiście nie każdy guzek, stwardnienie lub zmiany skóry są rakiem, zawsze jednak wymagają badania lekarskiego. Czasami są to stany zapalne lub nowotwory łagodne, których leczenie zapobiega przekształcaniu się w nowotwory złośliwe.

W celu zaobserwowania wszelkich zmian chorobowych, mogących pojawić się
w obrębie piersi niezbędne jest prowadzenie systematycznej samokontroli piersi, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie raz w miesiącu, w tym samym dniu cyklu, najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które przeszły okres przekwitania lub są w ciąży powinny wykonywać badanie w ten sam dzień każdego miesiąca. Ponadto raz w roku należy zgłosić się na badanie piersi do lekarza, nawet, gdy nie występują żadne niepokojące zmiany. Pamiętajmy również, że niezbędne we wczesnej diagnostyce jest wykonanie mammografii oraz USG piersi. Mammografię należy wykonywać co dwa lata w wieku 40 – 50 lat i co roku powyżej 50 roku życia. USG piersi warto zrobić po ukończeniu 20 roku życia.

{"register":{"columns":[]}}