W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje - poradnik bezpiecznego wypoczynku

22.07.2024

Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby były w pełni udane. Na wakacjach, podobnie jak na co dzień, zachowuj umiar i rozsądek we wszystkim co robisz.

1
Chroń się przed słońcem

Wygrzewanie się w ciepłych promieniach jest dobrym sposobem na relaks. Należy jednak zachować rozwagę i pamiętać o tym, że słońce w dużych dawkach może być niebezpieczne. Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Przyczynia się ono np. do nowotworów skóry lub udaru. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na placu zabaw. Używaj kremu z filtrem UV  50+, wkładaj na głowę czapeczkę, chroń oczy okularami z filtrem UV i zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona.

Nawadniaj się

Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Na wycieczki lub plażę obowiązkowo zabieraj ze sobą wodę mineralną, żeby uniknąć odwodnienia.

Uważaj nad wodą

Pierwszą, podstawową zasadą bezpiecznych wakacji nad wodą jest to, by nie spożywać alkoholu i innych używek. Pod ich wpływem, człowiek nie jest w stanie racjonalnie oceniać sytuacji i swoich możliwości, co może prowadzić do tragedii.

Drugą zasadą jest kąpanie się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nie skacz, ani nie nurkuj w nieznanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową.

Chroń się przed kleszczami i owadami

Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Latem żywność łatwo się psuje – z powodu wyższej temperatury, kiepskiego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Pamiętaj także o myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie.

Bezpieczeństwo w górach

Góry to wspaniałe miejsce na wakacje, ale szlaki bywają wymagające, a pogoda potrafi być kapryśna. Przed wyruszeniem w trasę dokładnie sprawdź prognozę pogody oraz informacje o szlakach, którymi masz zamiar wędrować. Przygotuj również odpowiedni ubiór oraz komfortowe obuwie, które będzie dobrze trzymało się podłoża i zapewni stopom pełną ochronę. W samych górach nie schodź ze szlaku, możesz bowiem wkroczyć na tereny niebezpieczne lub chronione. 

Materiały

Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2024
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku​_2023-2024.pdf 6.60MB
{"register":{"columns":[]}}