W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena warunków sanitarno-higienicznych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu sulęcińskiego w roku 2023

Na terenie naszego powiatu zostało zarejestrowanych, w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEiN, 49 turnusów wypoczynku letniego, zgłoszonych przez 21 organizatorów. Kontrole w miejscach wypoczynku prowadzone były przez sekcję wiodącą Higieny Dzieci i Młodzieży we współpracy z sekcjami Higieny Komunalnej, Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia, Higieny Komunalnej oraz Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej. Przeprowadzono łącznie 51 kontroli i wizytacji. W ramach kontroli sekcja wiodąca Higieny Dzieci i Młodzieży skontrolowała 18 turnusów wypoczynku.

Wypoczynek dzieci i młodzieży zorganizowany został przede wszystkim w ośrodkach wypoczynkowych zlokalizowanych w Lubniewicach, w miejscach zamieszkania uczestników wypoczynku oraz na terenach leśnych w formie obozu harcerskiego.

W trakcie przeprowadzanych kontroli oceniano: teren obiektów, stan sanitarno-techniczny i higieniczny pomieszczeń oraz ich wyposażenie, warunki do prowadzenia zajęć sportowych i rekreacyjnych, teren kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, zapewnienia opieki medycznej, gospodarkę odpadami, warunki do prowadzenia żywienia, programy zajęć z uczestnikami.

W zakresie promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej podczas wypoczynku dzieci i młodzieży przeprowadzono wizytacje, w trakcie których organizatorom udzielano poradnictwa metodycznego na temat wykorzystania przekazanych materiałów informacyjno-edukacyjnych oraz przypominano o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Podczas trwania wypoczynku, w niektórych przypadkach odnotowano uchybienia. Dotyczyły one przede wszystkim braku odpowiednich warunków sanitarno-technicznych i higienicznych pomieszczeń mieszkalnych oraz pomieszczeń bloków żywieniowych, braku aktualnej dokumentacji zdrowotnej do celów sanitarno-epidemiologicznych personelu, braku przydatności wody do kąpieli oraz wykorzystywania obszarów wodnych nieposiadających statusu kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Wagi uchybień nie spowodowały zamknięcia turnusów.

{"register":{"columns":[]}}