W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2023

05.04.2023

75 lat poprawy zdrowia publicznego 7 kwietnia 2023 r. – Światowy Dzień Zdrowia – Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić 75. rocznicę powstania. W 1948 roku kraje świata połączyły się i założyły WHO, aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym - aby każdy, wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. Rok 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Jest to również okazja do zmotywowania do działania w celu sprostania wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra. Dołącz do WHO w podróży do osiągnięcia Zdrowia dla Wszystkich. #HealthForAll #WHO75

światowy dzień zdrowia 2023

grafika źródło: 75 lat poprawy zdrowia publicznego (who.int)

 

 

Historie o zdrowiu WHO 7 + 5 dla wszystkich, wszędzie

 

 

1

Zdrowie dla wszystkich: ostateczny cel


 

Zaangażowanie Światowej Organizacji Zdrowia na rzecz zdrowia dla wszystkich, oparte na demokratycznym przekonaniu, że wszyscy ludzie są równi, zajaśniało jasno w jej konstytucji założycielskiej w 1948 roku. Konstytucja była dokumentem bez precedensu w świecie, który chwiał się po zniszczeniach II wojny światowej, ale wkroczył na ścieżkę transformacji, aby docenić wszystkie ludzkie życia. Bezkompromisowo wezwano do uznania zdrowia za podstawowe prawo każdej istoty ludzkiej oraz podstawę pokoju i bezpieczeństwa.

Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: przewodzeniem wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnym promowaniu płci i włączenie osób niepełnosprawnych. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych. Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu. Dla WHO pozostaje to kluczową ścieżką do celu zrównoważonego rozwoju ONZ nr 3, wzmocnionego 16 innymi celami zrównoważonego rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.

 

2

Łagodzenie śmiertelnych chorób


 

Jedną z kluczowych misji WHO jest zapobieganie, łagodzenie i całkowite powstrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnych infekcji. W wyniku bezprecedensowego globalnego partnerstwa WHO certyfikowała ospę prawdziwą wyeliminowaną w 1980 roku. Ospa była wysoce zaraźliwą i śmiertelną chorobą Szacuje się, że w samym 300wieku zginęło około 20 milionów ludzi.

Na początku lat 2020. świat jest o krok od wyeliminowania dwóch innych szkodliwych chorób – polio i perliczki. Globalna Inicjatywa Eradykacji Polio WHO współpracuje i wspiera wysiłki, które pomogły osiągnąć 99,9% redukcję rozprzestrzenianie się polio.

 

3

Ochrona ludzi przed pandemiami


 

WHO wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dla zdrowia każdego dnia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i konsekwencjami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii frontu wszystkich poważnych sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem: od i Wirus Ebola do ptasiej grypy (H5N1), SARS i pandemia COVID-19. Za każdym razem aktywowana jest wyjątkowa rola WHO, wiedza techniczna i partnerstwa, aby reagować szybko i na dużą skalę, przenosząc ludzi, zasoby i dostawy tam, gdzie są najbardziej potrzebny. Dyskusje i decyzje, wiele w najtrudniejszych warunkach, są podejmowane w taki sposób, aby dane i próbki były udostępniane, a postęp naukowy był dokonywany, aby świat mógł przezwyciężyć sytuację kryzysową.

Tylko w latach 2020-2021 WHO zareagowała na 87 sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem oprócz COVID-19. WHO ustanowiła Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (IHR) w 1969 r. i zmienione w 2005 r. jako porozumienie między państwami członkowskimi o współpracy w celu zapobiegania i reagowania do poważnych zagrożeń dla zdrowia publicznego, które mogą przekraczać granice i zagrażać ludziom na całym świecie. Nowe globalne porozumienie w sprawie pandemii jest opracowywane w porozumieniu ze 194 państwami członkowskimi i szerokim gronem zainteresowanych stron publicznych, w celu stworzenia Przyszłościowa strategia ochrony nowych pokoleń przed pandemiami w 21 wieku.

 

4

Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju


 

WHO odgrywa często niewidoczną rolę w negocjowaniu usług humanitarnych i zdrowotnych podczas wojen i konfliktów. Od 1980 roku WHO wdraża projekty "Zdrowie jako pomost dla pokoju" w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, dostarczając interwencje humanitarne w sytuacjach konfliktowych. Z pomocą WHO w 1990 roku, walczące regiony w Bośni zgodziły się zezwolić na swobodny przepływ karetek pogotowia i pomocy medycznej w nagłych wypadkach, kontynuując szczepienia przeciwko polio oraz kampanie przeciwko gruźlicy i HIV.

Pracownicy WHO nadal podejmują niebezpieczne zadania w strefach konfliktu od Iraku po Libię i Sudan po Ukrainę. Na wielu terytoriach nasilają się konflikty i chaos. Na przykład we wschodnim regionie Morza Śródziemnego zdrowie uchodźców i migrantów Kryzys na świecie zaczyna się od połowy z 22 krajów i terytoriów pozostających w stanie ostrej lub długotrwałej sytuacji nadzwyczajnej.

W 2019 r. WHO uruchomiła program Global Health for Peace, aby przyspieszyć promocję opieki zdrowotnej w strefach konfliktu, usuwając podstawowe bariery dla pokoju.

 

5

Wytyczne dotyczące polityki i norm w zakresie zdrowia


 

WHO jest światowym autorytetem w zakresie wydawania polityk i wytycznych w celu poprawy zdrowia ludzi. W 1981 r. państwa członkowskie WHO przyjęły Międzynarodowy kodeks wprowadzania do obrotu substytutów mleka kobiecego. Do 2020 roku kodeks został wdrożony w 136 krajów, promując karmienie piersią dla milionów dzieci.

W 2003 r. państwa członkowskie WHO przyjęły pierwszy na świecie traktat w sprawie zdrowia publicznego – Ramową konwencję o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC). Traktat, obecnie obowiązujący w 181 krajach, chroni obecne i przyszłe pokolenia przed niszczycielskim wpływem tytoniu używać. Od 2021 r. używanie tytoniu spadało w 150 krajach dzięki wdrożeniu FCTC.

To tylko dwa przykłady tego podstawowego mandatu WHO. Każdego dnia eksperci WHO są pod telefonem, aby zebrać najlepsze dostępne dowody naukowe dotyczące problemów zdrowotnych - od anemii po tłuszcze trans, zapalenie wątroby i nadciśnienie. Rygorystycznie oceniają dowody, konsultując się z sieciami ekspertów, decydentów, praktyków i społeczeństwa obywatelskiego, w celu stworzenia standardów i wytycznych w celu kształtowania lepszych polityk w celu poprawy naszego zdrowia.

 

6

Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia


 

WHO odegrała pionierską rolę w dostarczaniu szczepionek zapobiegających chorobom. Organizacja ustanowiła Rozszerzony Program Szczepień w 1974 roku, aby wspierać wprowadzanie szczepionek dziecięcych na całym świecie, ukierunkowanych na wiele chorób w tym samym czasie, nie pozostawiając nikogo w tyle. Mamy teraz szczepionki chroniące nas przed ponad 20 zagrażającymi życiu chorobami, pomagając ludziom w każdym wieku żyć dłużej i zdrowiej.

Szczepienia zapobiegają obecnie 3,5-5 milionom zgonów rocznie z powodu chorób takich jak tężec, krztusiec, grypa i odra. Ponieważ choroby takie jak polio i błonica wypadają z żywej pamięci, ludzie są coraz częściej szczepieni przeciwko chorobom, które mają Nigdy nie widziany, co utrudnia zrozumienie, jak niszczycielskie mogą być. Szczepionki przeciwko wirusowi Ebola, ospie małp, żółtej febrze i mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tych chorób.

W 2021 roku wprowadzono nową szczepionkę przeciwko malarii – pierwszą przeciwko pasożytowi – z obietnicą ratowania tysięcy młodych istnień każdego roku. Ponadto WHO współpracuje z krajami w celu wdrożenia Agendy Szczepień 2030 w celu zbudowania Świat, w którym wszyscy, wszędzie w pełni korzystają ze szczepionek dla dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem


 

Zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla zdrowia, przed którym stoi dziś ludzkość. Wpływa na jakość powietrza, wodę pitną, zaopatrzenie w żywność, warunki sanitarne, schronienie i środowisko jako całość. WHO promuje lepsze dane, naukę, politykę i zarządzanie w celu poprawy zarządzania środowiskowych zagrożeń dla zdrowia i ich skutków.

WHO jest w czołówce w rozwiązywaniu rosnącego ryzyka związanego z wyzwaniami zdrowotnymi związanymi z klimatem, ustanawiając program zmiany klimatu i zdrowia w 1990 roku. Program wspiera kraje w opracowywaniu kompleksowych planów działania mających na celu rozwiązanie problemu skutki zdrowotne zmiany klimatu, budowanie bardziej odpornych, bezemisyjnych i zrównoważonych systemów i obiektów opieki zdrowotnej. W 2021 r. WHO uruchomiła sojusz na rzecz działań transformacyjnych w zakresie klimatu i zdrowia (ATACH) w celu budowania odpornych na zmianę klimatu i zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej, wykorzystując zbiorową siłę państw członkowskich WHO i innych zainteresowanych stron do realizacji tego programu w tempie i na dużą skalę; oraz promowanie włączenia powiązań związanych ze zmianą klimatu i zdrowiem do odpowiednich planów krajowych, regionalnych i globalnych. Od stycznia 2023 r. ponad 62 państwa zobowiązały się do członkostwa w Sojuszu.

 

 +1

Ratowanie życia matek i dzieci


 

Jedno z największych osiągnięć w dziedzinie zdrowia publicznego ostatnich dziesięcioleci związane ze zdrowiem kobiet i dzieci.

W wyniku dramatycznego wzrostu liczby wykwalifikowanych opiekunów porodowych, szczepień dziecięcych i wprowadzenia metod takich jak zintegrowane zarządzanie chorobami wieku dziecięcego WHO (IMCI), więcej matek i dzieci przeżywa dziś niż kiedykolwiek wcześniej. Między 2000 r. A teraz śmiertelność wśród dzieci poniżej piątego roku życia i ciężarnych matek zmniejszyła się o połowę – imponujący postęp w ochronie zdrowia najbardziej narażonych.

Bardziej palące problemy, takie jak zdrowie psychiczne, otyłość, wpływ COVID-19, stanowią coraz większe wyzwania wymagające nowych rozwiązań i nowej energii.
 

 +2

W trosce o tych, którzy się nami opiekują


Osiągnięcia w dziedzinie zdrowia publicznego stały się możliwe dzięki niestrudzonym wysiłkom pokoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie. WHO promuje pracę pracowników służby zdrowia, którzy sprawili, że wszystkie te punkty orientacyjne dla zdrowia stały się rzeczywistością, od momentu wyeliminowania ospy do dramatycznego postępu w dostarczaniu leków na HIV.

Promując rolę pracowników służby zdrowia, w szczególności pielęgniarek, w osiąganiu "Zdrowia dla wszystkich", WHO mianowała w 2017 r. głównego pielęgniarza w ramach zespołu kierowniczego. Globalna strategia WHO na rzecz zasobów ludzkich na rzecz zdrowia: siła robocza 2030 do prawie 30% wzrostu globalnej siły roboczej w służbie zdrowia w latach 2016-2020. Strategia koncentruje się na przewidywanym niedoborze 10 mln pracowników służby zdrowia do 2030 r., co stanowi kluczowe wyzwanie dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju związanych ze zdrowiem.
 

+3

Zwalczanie chorób niezakaźnych i zdrowia psychicznego


 

Cieszenie się dobrym zdrowiem oznacza nie tylko życie bez chorób, ale także osiągnięcie stanu pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego. WHO pracuje nad ochroną ludzi przed kluczowymi zagrożeniami, które prowadzą do chorób przewlekłych, takich jak tytoń używanie, brak aktywności fizycznej, szkodliwe spożywanie alkoholu i niezdrowa dieta. Zagrożenia te prowadzą do chorób i stanów, takich jak cukrzyca, rak, udar mózgu i związane z tym urazy i cierpienie, co stanowi 74% wszystkich zgonów na całym świecie.

Pionierskie prace WHO, w tym pierwsza globalna strategia zapobiegania i kontroli chorób niezakaźnych w 2000 r., pierwszy raport na temat zdrowia psychicznego na świecie w 2001 r. "Nowe zrozumienie, nowa nadzieja", globalny program działań na rzecz zdrowia psychicznego (mhGAP) w 2008 r. i Inicjatywa Eliminacji Raka Szyjki Macicy w 2018 r., by wymienić tylko kilka przykładów, zapewniają krajom wskazówki ratujące życie, aby miliony ludzi żyły dłużej w dobrym zdrowiu.
 

 +4

Przeciwdziałanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe


 

Przez dziesięciolecia byliśmy świadkami zarówno niewłaściwego użycia, jak i nadużywania współczesnej medycyny. W rezultacie nasza wspólna obrona przed chorobami osłabła. Doprowadziło to do pojawienia się nowych drobnoustrojów opornych na znane leki i zagrażają one postępowi. przyczyniły się do lepszego zdrowia i dłuższej żywotności. Oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe stanowi zagrożenie dla rozwoju i zdrowia na całym świecie.

WHO opracowała globalny plan działania w 2015 r., ostrzegając świat o oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i mobilizując kraje do wykrywania tego kryzysu, zapobiegania mu i zarządzania nim. Wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, WHO utworzyła sojusz "One Health" zaangażowany w zwalczanie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe na całym świecie. Agencje podpisały przełomowe porozumienie w 2022 r. w celu wzmocnienia współpracy w celu zrównoważonego rozwoju zrównoważyć i zoptymalizować zdrowie ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. Umowa zapewnia ramy prawne umożliwiające sprostanie wyzwaniom związanym z ludźmi, zwierzętami, roślinami i ekosystemami w krajach i na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego.
 

  +5

Kierując się nauką i innowacją


 

Sukcesy zdrowotne ostatnich dziesięcioleci nie byłyby możliwe bez koncentracji i zaangażowania WHO w naukę i innowacje. W 1972 roku WHO ustanowiła Specjalny Program Badań i Szkoleń w zakresie Rozrodu Człowieka "HRP" poświęcony badaniom nad zdrowiem i prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi.

W 1975 roku WHO założyła i rozpoczęła prowadzenie Specjalnego Programu Badań i Szkoleń w Chorobach Tropikalnych "TDR", globalnego programu współpracy naukowej, który pomaga ułatwiać, wspierać i wpływać na wysiłki na rzecz zwalczania chorób związanych z ubóstwem.

W napędzanym technologią 21wieku, WHO zapewnia, że nauka pozostaje ostatecznym przewodnikiem w swojej pracy. W ramach programu transformacji w 2019 r. WHO ustanowiła nowy Wydział Naukowy działający w obszarach zdrowia publicznego.

Utworzenie Wydziału Naukowego okazało się w porę, aby pomóc w walce z pandemią COVID-19, w szczególności w szybkim reagowaniu na rygorystyczne dane naukowe i pomagając koordynować rozwój i dystrybucję szczepionek przeciwko tej chorobie z naciskiem na sprawiedliwość. Ponadto w 2021 r. WHO ustanowiła Radę Naukową, organ konsultacyjny skupiający najlepszych naukowców na świecie, w celu udzielania porad na temat pojawiających się kwestii naukowych i technologii o wysokim priorytecie, które mogą bezpośrednio wpłynąć na zdrowie na świecie lub je poprawić.

Dzięki tym inicjatywom WHO dba o to, aby pozostać w czołówce nauki, zapewniając, że nowe narzędzia i produkty mogą przynieść korzyści wszystkim ludziom, którzy ich potrzebują.

zródło tekstu:

75 lat poprawy zdrowia publicznego (who.int)

WHO 7 + 5 historii zdrowia dla wszystkich, wszędzie

 

 Baner wiodący na 75-lecie WHO - ilustracja kobiety

grafika - źródło: WHO 7 + 5 historii zdrowia dla wszystkich, wszędzie

 

 



04.04.2023 r.- Spotkanie edukacyjne z uczniami klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulęcinie. Podczas spotkania pracownicy PSSE w Sulęcinie przekonywali młodzież do prowadzenia zdrowego stylu życia, wolnego od używek (papierosy i e-papierosy, alkohol i napoje energetyzujące), do korzystania ze szczepień ochronnych i namawiali swoich bliskich do dbania o własne zdrowie.

 



Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie przeprowadzili zajęcia dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulęcinie. Podczas spotkania omówiono najważniejsze działania, jakie podejmuje Inspekcja Sanitarna na rzecz zdrowia publicznego, głównie w kontekście zapobiegania i rozprzestrzeniania chorób zakaźnych.

Podkreślono rolę szczepień ochronnych jako najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą ochronę przed wieloma groźnymi chorobami. Podsumowując powyższe zagadnienia starano się przekonać dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia, korzystania ze szczepień ochronnych i przekonania swoich najbliższych do dbania o zdrowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}