Uważaj na trujące rośliny
22.07.2024
Piękno otaczającej nas przyrody, zachwyca każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że niektóre rośliny, oprócz tego, że są niezwykle urodziwe, są również niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Poznaj nazwy i opisy ośmiu najbardziej trujących roślin, na które można natknąć się podczas spaceru.
Konwalia majowa
Konwalia majowa przyciąga kwiatowym zapachem i wyglądem, ale tak naprawdę jest jedną z najbardziej trujących roślin ogrodowych. Zawiera konwalatoksynę, której celem jest ochrona przed drapieżnikami. Kontakt z nią u dorosłych może doprowadzić do zatrucia, którego objawami jest biegunka, wymioty i zaburzenia pracy serca. W przypadku dzieci spożycie nawet kilku jagód konwalii może doprowadzić do tragedii.
Miłek wiosenny
Miłek wiosenny posiada piękne, żółte kwiaty. Pochodzi z rodziny jaskrowatych. Objawami zatrucia jest gorycz w ustach, silne mdłości, wymioty, skurcze.
Cis pospolity
Cis pospolity jest często występującą rośliną w parkach, lasach i ogrodach. Należy zwracać ogromną uwagę na to, by dzieci nie wkładały do buzi żadnych roślin. I choć kusząca czerwienią osnówka nasion nie jest trująca, to same nasiona i pozostałe części tego krzewu posiadają duże stężenie substancji toksycznych. Najczęściej do zatrucia toksynami cisu dochodzi po spożyciu nasion i igieł.
Pokrzyk wilcza jagoda
Owoce wilczej jagody wyglądają naprawdę kusząco, ale pod żadnym pozorem nie należy ich próbować, m.in. ze względu na atropinę. Z uwagi na to, że wilcze jagody swoim wyglądem przypominają borówki zdarzają się pomyłki i dochodzi do zatruć. Jego częstym objawem jest zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu. Zdarzają się również przypadki śpiączki, a nawet zatrucia śmiertelne.
Szczwół plamisty
Szczwół plamisty należy do jednej z najbardziej trujących roślin w Polsce. Do zatruć najczęściej dochodzi przez pomyłkę, ponieważ jej liście wyglądem kojarzą się z natką pietruszki. Co więcej nawet zasuszony szczwół plamisty może być niebezpieczny, a do objawów zatrucia można zaliczyć ślinotok, ból mięśni i pieczenie w przewodzie pokarmowym., a nawet paraliż, konwulsje, utrata mowy, utrata przytomności.
Naparstnica purpurowa
Naparstnica purpurowa kwitnie od czerwca do sierpnia i wtedy staje się bardzo atrakcyjna szczególnie dla dzieci. Jej przypadkowe spożycie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Może doprowadzić do silnych wymiotów, zaburzeń widzenia, zaburzeń rytmu serca, problemów z układem oddechowym.
Szalej jadowity
Szalej jadowity to kolejny przykład rośliny trującej w Polsce. Już po 20 minutach po jej spożyciu można zauważyć charakterystyczne, intensywne pieczenie w jamie ustnej. Oprócz tego mogą pojawić się mdłości, ślinotok, drgawki, rozszerzenie źrenic.
Tojad mocny
Tojad mocny nie bez powodu nazywany jest również mordownikiem. Właściwości tej trującej rośliny znane są już od średniowiecza. Z uwagi na zawartość akonityny przypadkowe zetknięcie się z tą rośliną może skutkować paraliżem serca i mięśni oddechowych, w ich następstwie również do śmierci. Do innych objawów zatrucia zalicza się biegunkę, nudności, ból mięśni, zimny pot, bladość skóry, dreszcze, problemy z przełykaniem pokarmów i mówieniem.