1 października - Ogólnopolski Dzień Tornistra
24.01.2023
W ramach akcji „Ogólnopolski Dzień Tornistra” przeprowadzono badania przesiewowe w szkołach, poniżej podajemy wyniki z przeprowadzonych pomiarów tornistrów/plecaków. Przy ocenie wyników pomiarów przyjęto dwie normy:
1) norma niska – waga tornistra/plecaka nie przekracza 10% masy ucznia,
2) norma wysoka – waga tornistra/plecaka nie przekracza 15% masy ucznia.
Pomiarami objęto uczniów i ich tornistry w dwóch szkołach podstawowych:
- w szkole miejskiej, pomiarami objęto 125 uczniów w 8 oddziałach. W normie niskiej 55% zważonych plecaków uczniów przekroczyło normę, w normie wysokiej stwierdzono 8% przekroczenie normy, najcięższy tornister ważył 7,15 kg, największe przekroczenia wagi tornistra do masy ucznia wyniosło 18,9 %,
- w szkole wiejskiej, pomiarami objęto 145 uczniów w 8 oddziałach, w normie niskiej 48% zważonych plecaków uczniów przekroczyło normę, w normie wysokiej stwierdzono 12% przekroczenie normy, najcięższy tornister ważył 8,45 kg, największe przekroczenia wagi tornistra do masy ucznia wyniosło 19,1 %.
Do przyczyn nadmiernie ciężkich tornistrów/plecaków można zaliczyć:
- wybieranie przez rodziców „okazałych” i ciężkich tornistrów w klasach młodszych, a nie tych o lekkiej konstrukcji,
- brak nawyku codziennego pakowania do tornistra/plecaka tylko tych podręczników i zeszytów, które są potrzebne w danym dniu nauki (uczniowie noszą ten sam zestaw podręczników i zeszytów przez cały tydzień),
- noszenie do szkoły zbędnych przedmiotów np. 3 piórników, w tym przedmiotów świadczących o zainteresowaniach uczniów np. albumy z piłkarzami.
- noszenia picia do szkoły w butelkach, bidonach, termosach o pojemności 0,5-1,5 l.
W nawiązaniu do przeprowadzonych badań, podczas których stwierdzono zbyt ciężkie tornistry w załączonej ulotce przypominamy zasady dotyczące ograniczenia wagi tornistrów.
Wraz z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, która została przyjęta przez Radę Ministrów, od 1 stycznia 2020 r. podręcznik w postaci papierowej powinien być dostępny również w wersji cyfrowej, stanowiącej proste odwzorowanie treści zawartych w podręczniku papierowym, zamieszczonej na nośniku elektronicznym lub w Internecie. Wprowadzenie tego wymogu ma na celu umożliwienie szkołom / uczniom wyboru dogodnej dla nich wersji podręcznika.
czytaj także: Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące tornistrów szkolnych.
Materiały
Dzień tornistraUlotka_Dzień_tornistra_2022.pdf 0.38MB