Ogranicz naturalne promieniowanie
04.08.2021
OGRANICZ NATURALNE PROMIENIOWANIE
Co to jest radon?
Radon to radioaktywny gaz szlachetny naturalnego pochodzenia, który występuje
w skorupie ziemskiej. Jest on produktem rozpadu radu i powstaje w ramach naturalnie występującej reakcji łańcuchowej rozpadu uranu, obecnego w środowisku od czasów formowania się planety.
Przedostaje się do wnętrza budynków i domów mieszkalnych bezpośrednio z gruntu w wyniku procesów naturalnych (różnicy ciśnień i tzw. efektu kominowego). Radon może być także obecny w materiałach budowlanych i w wodzie pitnej. Stężenie radonu zależy od wielu czynników, także od przepuszczalności gleb i skał, przyswajalności radonu przez konkretne materiały budowlane, a także nieszczelności tych materiałów. Z tego powodu poziom stężenia radonu w dwóch bardzo podobnych budynkach może się całkowicie różnić.
We własnym mieszkaniu jesteśmy najbardziej narażeni na promieniowanie emitowane przez radon, ponieważ spędzamy w nim najwięcej czasu.
Czy radon powoduje raka?
Produkty rozpadu promieniotwórczego radonu to cząsteczki o stałym stanie skupienia, które „przyklejają się” do cząsteczek kurzu unoszącego się w powietrzu. Gdy je wdychamy, wydzielane przez nie promieniowanie może uszkadzać komórki w płucach i po pewnym czasie powodować raka płuc.
Połączenie palenia papierosów i promieniowania radonu stwarza o wiele większe zagrożenie niż każdy z tych czynników z osobna. Większość spowodowanych radonem nowotworów płuca występuje u osób palących. Szacuje się, że gaz ten jest przyczyną 9 proc. przypadków raka płuc.
Jak dowiedzieć się czy zagraża mi radon?
Stężenie radonu to poziom radioaktywności 1 m3 powietrza. Gaz ten jest obecny w większości budynków. Do pomiarów poziomu radonu służą małe detektory z tworzywa sztucznego, które są umieszczone w domu przez kilka tygodni.
Jak zmniejszyć poziom radonu w domu?
Stężenie tego gazu można obniżyć stosunkowo tanim kosztem. Działania te polegają na zwiększeniu szczelności materiałów budowlanych i zmniejszeniu retencji radonu, wyposażeniu domów w specjalne systemy usuwania lub wentylacji powietrza. Należy przestrzegać instrukcji dotyczących okresowych kontroli i konserwacji systemu redukcji radonu.
Dyrektywa Unii Europejskiej wyznacza nieprzekraczalne stężenie radonu w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie 300 Bq/m³.
W przypadku grup zawodowych, którym promieniowanie radonu zagraża najbardziej należy zachować szczególne środki ostrożności i wprowadzić specjalne zabezpieczenia. Osoby narażone na wysokie stężenia tego gazu powinny ograniczyć palenie papierosów lub zupełnie zaprzestać palenia.
Źródło: http://www.kodekswalkizrakiem.pl/ogranicz_promieniowanie/
[Źródło zdjęcia: https://www.ademixenvirolab.com/radon-gas
Materiały
OGRANICZ_NATURALNE_PROMIENIOWANIEOGRANICZ_NATURALNE_PROMIENIOWANIE_(2).pdf 0.36MB