W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogranicz naturalne promieniowanie

04.08.2021

OGRANICZ NATURALNE PROMIENIOWANIE

Co to jest radon?

            Radon to radioaktywny gaz szlachetny naturalnego pochodzenia, który występuje
w skorupie ziemskiej. Jest on produktem rozpadu radu i powstaje w ramach naturalnie występującej reakcji łańcuchowej rozpadu uranu, obecnego w środowisku od czasów formowania się planety.

Przedostaje się do wnętrza budynków i domów mieszkalnych bezpośrednio z gruntu w wyniku procesów naturalnych (różnicy ciśnień i tzw. efektu kominowego). Radon może być także obecny w materiałach budowlanych i w wodzie pitnej. Stężenie radonu zależy od wielu czynników, także od przepuszczalności gleb i skał, przyswajalności radonu przez konkretne materiały budowlane, a także nieszczelności tych materiałów. Z tego powodu poziom stężenia radonu w dwóch bardzo podobnych budynkach może się całkowicie różnić.

 

 We własnym mieszkaniu jesteśmy najbardziej narażeni na promieniowanie emitowane przez radon, ponieważ spędzamy w nim najwięcej czasu.

 

 Czy radon powoduje raka?

 

Produkty rozpadu promieniotwórczego radonu to cząsteczki o stałym stanie skupienia, które „przyklejają się” do cząsteczek kurzu unoszącego się w powietrzu. Gdy je wdychamy, wydzielane przez nie promieniowanie może uszkadzać komórki w płucach i po pewnym czasie powodować raka płuc.

Połączenie palenia papierosów i promieniowania radonu stwarza o wiele większe zagrożenie niż każdy z tych czynników z osobna. Większość spowodowanych radonem nowotworów płuca występuje u osób palących. Szacuje się, że gaz ten jest przyczyną 9 proc. przypadków raka płuc.

 

 Jak dowiedzieć się czy zagraża mi radon?

 

Stężenie radonu to poziom radioaktywności 1 m3 powietrza. Gaz ten jest obecny w większości budynków. Do pomiarów poziomu radonu służą małe detektory z tworzywa sztucznego, które są umieszczone w domu przez kilka tygodni.

Jak zmniejszyć poziom radonu w domu?

 

Stężenie tego gazu można obniżyć stosunkowo tanim kosztem. Działania te polegają na zwiększeniu szczelności materiałów budowlanych i zmniejszeniu retencji radonu, wyposażeniu domów w specjalne systemy usuwania lub wentylacji powietrza. Należy przestrzegać instrukcji dotyczących okresowych kontroli i konserwacji systemu redukcji radonu.

Dyrektywa Unii Europejskiej wyznacza nieprzekraczalne stężenie radonu w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie 300 Bq/m³.

W przypadku grup zawodowych, którym promieniowanie radonu zagraża najbardziej należy zachować szczególne środki ostrożności i wprowadzić specjalne zabezpieczenia. Osoby narażone na wysokie stężenia tego gazu powinny ograniczyć palenie papierosów lub zupełnie zaprzestać palenia.

Źródło: http://www.kodekswalkizrakiem.pl/ogranicz_promieniowanie/

[Źródło zdjęcia: https://www.ademixenvirolab.com/radon-gashttps://cdn.website-editor.net/92184a9e2fd446d79e86a0653c70ec61/dms3rep/multi/radon-testing-1024x683.jpg

 

 

 

 

                                                                                                           

Materiały

OGRANICZ​_NATURALNE​_PROMIENIOWANIE
OGRANICZ​_NATURALNE​_PROMIENIOWANIE​_(2).pdf 0.36MB
{"register":{"columns":[]}}