W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maj 2023

Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maj 2023

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu informuje, iż jak co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organiza-cję Zdrowia (WHO) w 1987 r., aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniową oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. Każdego roku z powodu tytoniu umiera na świe-cie ponad 8 milionów ludzi. Tytoń przyczynia się do rozwoju prawie 20 rodzajów nowotworów, m.in. płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

WHO co roku proponuje hasło, którym chce zwrócić uwagę całego świata na powszechność nałogu palenia tytoniu oraz jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i eko-nomiczne. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu” .

Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu zagrożenia brakiem żyw-ności. Wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności. Kraje uprawiające tytoń często borykają się z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wynikającymi z niekorzystnych skutków zdrowot-nych, środowiskowych i społecznych uprawy tytoniu. W wielu przypadkach waluty obce uzyskane z eksportu tytoniu są wykorzystywane do importu żywności. Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska w postaci źródeł wody, lasów, roślin i gatunków zwierząt. Uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdro-wiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy blokuje próby zastąpienia uprawy tytoniu innymi uprawami, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego.

Globalna kampania 2023 ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla plantatorów tytoniu oraz zachęcenie ich do zrównowa-żonych upraw rolniczych.

Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego:

· Każdego roku na całym świecie około 3,5 miliona hektarów ziemi jest przekształcanych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie.

· Uprawa tytoniu jest zasobochłonna i wymaga intensywnego stosowania pestycydów i nawo-zów, które przyczyniają się do degradacji gleby.

· Ziemia wykorzystywana do uprawy tytoniu ma mniejszą zdolność do innych upraw, po-nieważ tytoń wyczerpuje żyzność gleby.

· W porównaniu z innymi rodzajami działalności rolniczej, takimi jak uprawa kukurydzy, a nawet wypas zwierząt gospodarskich, uprawa tytoniu ma znacznie bardziej destrukcyjny wpływ na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie.

Zachęcam Państwa do udziału w zbliżających się obchodach, poprzez promowanie idei tego dnia. Akcentując tą akcję, chcemy uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia i szkodliwego wpływu dymu tytoniowego na zdrowie oraz jakość życia. Święto jest dobrą okazją, by wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie.

Jak co roku zwracam się z apelem – ustanówmy dzień 31 maja Dniem Bez Papierosa lub Dniem Rzucania Palenia.

Jednocześnie informuję, że Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin na oko-liczność Światowego Dnia bez Tytoniu organizuje dwa webinary: jeden 31 maja 2023 r., a drugi 1 czerwca 2023 r.

Linki do wydarzeń:

1. https://www.facebook.com/events/783076639890291

2. https://www.facebook.com/events/1262218394662718

Źródło informacji: https://www.who.int/europe/newsroom/events/item/2023/05/31/defaultcalendar/world-no-tobacco-day-2023--we-need-food--not-tobacco

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}