Dzień Walki z Rakiem Piersi
15.10.2023
W dniu 15 października 2023r. obchodzimy DZIEŃ WALKI Z RAKIEM PIERSI. Święto to zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi. Jego celem jest promocja badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi. Symbolem walki z nowotworem piersi jest różowa wstążka.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie, w Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków.
Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi
-
- wiek – wzrost zachorowalności po 35 roku życia, najwięcej zachorowań pomiędzy 50 – 69 rokiem życia;
- obciążenie genetyczne – występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra);
- czynnik hormonalny, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza,
- wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej;
- niewłaściwa dieta oraz otyłość;
- niedostateczna aktywność fizyczna;
- częste spożywanie alkoholu;
- wcześniejsze choroby piersi.
Potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą w dużej mierze od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju mogą przebiegać bezobjawowo, wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.
Objawy raka piersi
-
- guz w obrębie gruczołu piersiowego - zwykle dość twardy, może mieć nierówną powierzchnię i na ogół dobrze wyczuwalne granice,
- wyciek z brodawki sutkowej - brodawka może być wciągnięta, pogrubiała, zmienionym zabarwieniu lub z owrzodzeniami,
- zmiana wielkości lub kształtu piersi,
- zmiany skórne wokół brodawki – skóra zaczerwieniona, zmieniona z obecnością twardego nacieku, owrzodzenia,
-
- zaczerwienienie i zgrubienie skóry („skórka pomarańczowa”) - świadczy zazwyczaj o znacznym miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego,
- powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym,
- poszerzenie żył skóry piersi.
Profilaktyka raka piersi
Zapobieganie zachorowaniu na raka piersi obejmuje zmianę stylu życia. Ważne jest m.in.
- unikanie nadmiernych ilości tłuszczu w diecie;
- regularna aktywność fizyczna;
- utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ograniczenie spożycia alkoholu.
Bardzo ważne są badania profilaktyczne. Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi! Ultrasonografię piersi należy wykonywać między 20 a 30 rokiem życia co 2 lata, po 30 roku życia co rok. Badanie mammograficzne u kobiet w przedziale wiekowym 40 – 49 lat powinno być wykonywane raz na 2 lata, a po 50 roku życia raz w roku. Szacuje się, że mammografia wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15 - 30%.
Pamiętaj, że wiedza i systematycznie wykonywanie badań profilaktycznych mogą uratować życie Twoje i Twoich najbliższych. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje zdrowie! Zapisz się na badanie!