W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Filtry przeciwsłoneczne

20.06.2024

Filtry przeciwsłoneczne

Lato to dłuższy dzień i większe narażenie na niekorzystne działanie promieni słonecznych, dlatego też powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry.

Filtry przeciwsłoneczne to związki chemiczne wykorzystywane w produktach kosmetycznych, których głównym zadaniem jest pochłanianie lub rozpraszanie promieni słonecznych, tj. ochrona skóry przed szkodliwymi skutkami działania UVA i UVB.

Stosuje się dwa rodzaje filtrów:

- mineralne (fizyczne) – pigmenty działające jak lustra, nie przepuszczając i odbijając promieniowanie UVB i częściowo UVA. Najczęściej są nimi: dwutlenek tytanu (biel tytanowa) oraz tlenek cynku (biel cynkowa);

- chemiczne – wnikają w naskórek i pochłaniają promieniowanie UV. Najczęściej są nimi: butyl methoxydibenzoylmethane, ethylhexyl methoxycinamate, avobenzon lub filtry nowej generacji, chroniące zarówno przed UVB, jak i UVA, tj. silatrisol, oktokrylen, czy tinosorb M.

Najlepszą ochronę skórze daje użycie mieszanki filtrów chemicznych z mineralnymi.
 

Przed wyjściem smaruj te części ciała, które nie są przykryte odzieżą, lub całe ciało, jeśli zamierzasz przebywać na plaży albo się wykąpać. Stosuj kremy z filtrem przez cały rok, nawet zimą, jeśli jest śnieg i silne słońce. Zwracaj uwagę na wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej kremów z filtrami. Latem stosuj kremy z wysokim filtrem – minimum 30 SPF.

 

{"register":{"columns":[]}}