Informacja dotycząca klasyfikacji i postępowania z odpadami na terenach dotkniętych powodzią
30.09.2024
INFORMACJA PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W ŚWINOUJŚCIU
dotycząca klasyfikacji i postępowania z odpadami na terenach dotkniętych powodzią oraz decyzji i warunków dotyczących ich zbierania, magazynowania, przetwarzania lub transportu.
Odpady powstałe w wyniku powodzi należy w miarę możliwości segregować. Te, które mogą zawierać niebezpieczne elementy i które da się wyodrębnić z ogólnej masy powstałych odpadów należy przekazać do wyspecjalizowanych podmiotów – posiadających wymagane zezwolenia.
- Zalane pojazdy – należy przekazać do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania pojazdów
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (lodówki, pralki, telewizory i inne) - odpady te należy przekazywać do przetwarzania zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami (nie kierować na składowiska odpadów), tzn. przewieźć do punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lub zakładów przetwarzania zużytego sprzętu
- Odpady budowlane powstałe w wyniku prac rozbiórkowych budynków i dróg takie jak: gruz, beton, cegły, metalowe elementy konstrukcyjne – inne niż zniszczone elementy wykończenia wnętrz - należy, o ile to możliwe, przekazywać do zbierania i przetwarzania zgodnie z obowiązującymi przepisami – podmiotom posiadającym zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie. W przypadku gdy jest to niemożliwe, odpady te należy przekazywać do miejsc wskazanych/ustanowionych w drodze decyzji wydanej w trybie art. 23 ustawy o stanie klęski żywiołowej.
- Odpady artykułów konsumpcyjnych i innych nieprzydatne do spożycia zanieczyszczone w wyniku powodzi (np. zanieczyszczone plony rolne, partie zanieczyszczonych artykułów z magazynów, odpady powstałe z tych artykułów) - należy, o ile to możliwe, przekazywać do zbierania i przetwarzania zgodnie z obowiązującymi przepisami – podmiotom posiadającym zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie. W przypadku gdy jest to niemożliwe, odpady te należy przekazywać do miejsc wskazanych/ustanowionych w drodze decyzji wydanej w trybie art. 23 ustawy o stanie klęski żywiołowej.
- Inne odpady wielkogabarytowe, w szczególności: zniszczone meble, tkaniny, obicia, dywany, żywność, która nie nadaje się do spożycia, a także zniszczone elementy wykończenia wnętrz należy przekazywać, o ile to możliwe, do miejsc posiadających zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie albo do miejsc wskazanych w drodze decyzji wydanej w trybie art. 23 ustawy o stanie klęski żywiołowej.
Ponad to:
Zwłoki zwierząt. Znalezione zwłoki zwierząt stanowiące uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi - należy gromadzić odrębnie – nie łączyć ze zbieranymi odpadami. Należy postępować zgodnie z informacjami sztabu zarządzania kryzysowego koordynującego działania związane z usuwaniem skutków powodzi
Szczegółowe informacje na temat klasyfikacji i postępowania z odpadami popowodziowymi oraz warunki w zakresie transportu, magazynowania i przetwarzania odpadów pochodzących z obszarów powodziowych zawarte są w dokumencie pn. „Wytyczne Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie postępowania z odpadami z obszaru objętego stanem klęski żywiołowej”, opublikowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska
https://www.gov.pl/web/klimat/wytyczne-ministerstwa-klimatu-i-srodowiska-w-sprawie-postepowania-z-odpadami-z-obszaru-objetego-stanem-kleski-zywiolowej.