W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

04.01.2024

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Udowodnione zostało naukowo, że wyzwania najchętniej podejmujemy wraz z ważnym, przełomowym terminem tj. rozpoczęciem nowego roku (także szkolnego czy akademickiego), urodzinami oraz przed rozpoczęciem nowej pracy i dotyczą one wagi, diety (lub zmiany sposobu żywienia), rzucenia palenia i dokonywania lepszych decyzji w zakresie finansów.

 

Co zrobić, by tym razem udało się osiągnąć zamierzone cele?

  • Określ precyzyjnie swój cel. "Poprawa formy" czy "schudnięcie" nie jest wystarczająco precyzyjne i naraża cię na porażkę.  Skuteczniejsze będzie podjęcie planu ćwiczeń dwa razy w tygodniu przez jedną godzinę lub schudnięcie pięciu kilogramów w określonym terminie.
  • Określ swoje możliwości czasowe, ekonomiczne i emocjonalne. Wyznaczenie celu w taki sposób zwiększy szansę na jego realizację.
  • Skup się na najważniejszym postanowieniu. Skupienie się na jednym celu i systematyczna, zaangażowana praca nad jego osiągnięciem zwiększy szansę na jego osiągnięcie. Pamiętaj, że większa liczba postanowień rozprasza uwagę oraz zmniejsza zasoby do ich realizacji.
  • Uwzględnij w swoim planie co zrobisz w przypadku płojawienia się trudności. Rozważ wszystkie przeszkody i zastanów się co wtedy zrobisz i jak się wtedy zachowasz.
  • Powiedz bliskim o swoich planach. Będą mogli cię wspierać i być częścią twojego planu.
  • Prowadź dziennik, w którym zapisz powody, dla których ćwiczysz, opisz, jakie emocje towarzyszą ci w realizacji twojego planu. Zapisz, co sprawia, że masz wątpliwości czy realizować dalszy plan. Wracaj do swoich zapisków w chwilach, gdy motywacji do działania jest nieco mniej, czujesz się przemęczony lub po prostu nie masz energii do kontynuacji realizacji postanowień.
  • Pozostań elastyczny. W chwili osłabienia warto nieco skrócić trening, ale na pewno nie rezygnować całkiem. Nie dotyczy to oczywiście powrotu do rzuconych nałogów.
{"register":{"columns":[]}}