W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kleszcze i borelioza

30.04.2024

Kleszcze i borelioza

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Żyją one  głównie:

  • w lasach liściastych i mieszanych;
  • na obszarach trawiastych;
  • w gęstych zaroślach, paprociach;
  • na terenach zieleni miejskiej.

Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

Dlatego też po powrocie z w/w miejsc, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę, a w szczególności ręce, nogi, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne.

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia.

  1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
  2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego.

Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne m.in. boreliozę. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Jej typowym objawem są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

{"register":{"columns":[]}}