W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMINIKAT DOTYCZĄCY GOSPODAROWANIA ODPADAMI MEDYCZNYMI PRZEZ PODMIOTY OCHRONY ZDROWIA

Uwaga Pilny komunikat !

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w związku z utrudnieniami występującymi w gospodarowaniu odpadami medycznymi przez podmioty ochrony zdrowia przypomina o zasadach właściwej klasyfikacji odpadów medycznych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r., poz. 10).

Jednocześnie przypomina się, iż warunki wstępnego magazynowania w obiektach, w których udziela się świadczeń zdrowotnych, wynikają z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu i postępowania z odpadami medycznymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1975).

Zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. odpady medyczne o kodzie 18 01 03* powinny być wstępnie magazynowane tylko w temperaturze do 18°C z tym, że w temperaturze od 10°C do 18°C może odbywać się tak długo, jak na to pozwalają ich właściwości, jednak nie dłużej niż 72 godziny. W przypadku magazynowania odpadów medycznych o kodzie 18 01 03* w temperaturze do 10°C czas ich przechowywania powinien być nie dłuższy niż 30 dni.

W przypadku odpadów medycznych innych niż niebezpieczne, wskazanych w §1 ust. 2 pkt 3 ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia powstałych w miejscu ich wytwarzania, czyli odpadów medycznych nie posiadających właściwości zakaźnych – odpady tego typu mogą być magazynowane tak długo jak pozwalają na to ich właściwości, jednak nie dłużej niż 30 dni.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu prosi o zwrócenie szczególnej uwagi na zasady postępowania z odpadami w celu wyeliminowania błędów w ich klasyfikacji, a także zapobiegania mieszania odpadów różnych rodzajów, co przyczyni się do racjonalizacji ilości wytwarzanych odpadów i zapewni bezpieczeństwo pracownikom mającym styczność z odpadami medycznymi.

{"register":{"columns":[]}}