Kosmetyki
15.04.2024
Produkt kosmetyczny zgodnie z definicją podaną w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.
Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 wytwarzanie produktów kosmetycznych musi odbywać się zgodnie z zasadami dobrej praktyki produkcji. Rozporządzenie nie określa wprost ww. zasad, odwołuje się do możliwości stosowania norm zharmonizowanych tj.: normy EN ISO 22716:2007 Kosmetyki – Dobre Praktyki Produkcji (GMP) – Przewodnik Dobrych Praktyk Produkcji (ISO 22716:2007). Ma ona charakter ogólny i powinna zostać dostosowana do specyfiki danego zakładu.
Pamiętaj, że zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych wytwórca produktu kosmetycznego ma obowiązek złożyć do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego wniosek o wpis do wykazu zakładów, w postaci papierowej albo elektronicznej, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności w zakładzie wytwarzającym produkty kosmetyczne.