W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebieski Listopad: Miesiąc Profilaktyki Męskich Nowotworów

03.11.2023

Movember 2023

Miesiąc listopad na całym świecie został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Dlatego warto przypomnieć o badaniach profilaktycznych, które ratują zdrowie i życie. Pamiętaj, że w początkowym stadium rozwoju, choroba często nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone.

Rak prostaty inaczej nazywany stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne. W początkowym stadium rozwoju, choroba nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone poprzez m.in.: częste oddawanie moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia, czy oddawanie moczu wąskim strumieniem. Na etapie zaawansowanym, choroba objawia się poprzez m.in.: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, krew w nasieniu, utratę apetytu, niewyjaśnioną utratą masy ciała. Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: wiek, genetyka, otyłość i dieta wysokotłuszczowa. Wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty ma m.in.: dieta bogata w produkty roślinne, niepalenie, a także aktywność fizyczna.

Rak jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder. Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: genetyka, zespół Klinefeltera, czy niekorzystne zmiany środowiskowe. Do pierwszych objawów nowotworu można zaliczyć m.in.: zgrubienia, zmiany
w wielkości jądra, bolesność przy dotyku, uczucie ciągnięcia oraz ogólny dyskomfort w obrębie moszny. Najważniejszym objawem jest niebolesny guz wyczuwalny w jądrze.

SAMOBADANIE JĄDER – JAK WYKONAĆ?

1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.

2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.

3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.

4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.

{"register":{"columns":[]}}