Otyłość wśród dzieci - przyczyny
06.02.2024
Otyłość u dziecka niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ w przyszłości dzieci otyłe będą narażone na m.in. bezdechy senne i niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Wynika ona z nadmiaru kalorii dostarczanych z pożywieniem w stosunku do aktualnego zapotrzebowania organizmu.
Do określania otyłości i nadwagi u dzieci powszechnie używa się wskaźnika BMI (ang. body mass index), który jest wyliczany jako stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do podniesionej do kwadratu wartości wzrostu w m2. U dzieci tą wartość odnosi się następnie do standaryzowanych siatek centylowych w zależności do płci i wieku.
Przyczynami zdecydowanej większości przypadków otyłości u dzieci jest:
- nieprawidłowe żywienie – dieta wysokokaloryczna, bogata w węglowodany proste, tłuszcze, cukier, produkty typu fast food, kolorowe napoje zawierające dużą ilość cukrów, nadmiar spożywanego pokarmu, nieprawidłowy rozkład posiłków w ciągu dnia (małe śniadanie lub jego brak, obfita kolacja) zbyt mała ilość warzyw, produktów pełnoziarnistych w diecie;
- zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
- predyspozycje genetyczne – szacuje się, że u około 30% populacji występują czynniki genetyczne predysponujące do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej;
- zbyt mała lub duża masa urodzeniowa dziecka oraz cukrzyca matki w ciąży;
- leki powodujące otyłość – np. długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w dużych dawkach.
Pamiętaj! W leczeniu otyłości u dziecka ważną rolę odgrywa prawidłowa, regularna aktywność fizyczna, natomiast podstawą profilaktyki otyłości u dziecka jest odpowiednia dla wieku dieta, bogata w warzywa, prawidłowa podaż płynów, najlepiej wody.