W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Owsiki

03.10.2023

Owsiki

Co to są owsiki?

Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) to nicień występujący u człowieka powodujący chorobę pasożytniczą jelita grubego zwaną owsicą. Nazwa owsików pochodzi od kształtu ciała samicy przypominającego ziarnko owsa. Owsiki przypominają cienkie, białe nitki, przy czym samice widoczne są gołym okiem i można zaobserwować je w kale lub na skórze okolicy odbytu. Owsiki występują głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a do zarażenia dochodzi przede wszystkim przez połknięcie jaj pasożyta.

Co to jest owsica?

Jest jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych. Źródłem zarażenia owsikami są wyłącznie ludzie. Zarażenie szerzy się drogą pokarmową przez skażone ręce lub pośrednio: przez bieliznę, ubranie, pościel, ręcznik lub skażone zabawki, deski sedesowe, urządzenia sanitarne lub skażony pokarm. Często dochodzi do autoinwazji przez drapanie okolicy odbytu. Zarażenie często przebiega bezobjawowo, choć może pojawić się świąd w okolicy odbytu (szczególnie w nocy), niepokój i płaczliwość u dzieci, zgrzytanie zębami oraz zaburzenia snu.

Jak się pozbyć owsików?

W przypadku potwierdzenia owsicy wynikami badań laboratoryjnych należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Leczenie owsicy jest farmakologiczne, a jego schemat zależy od zastosowanych przez lekarza preparatów. Leczenie podstawowe przynosi bardzo szybkie efekty, objawy ustępują w ciągu kilku dni. Zazwyczaj po 2 tygodniach konieczne jest powtórzenie leczenia, co ma na celu eliminację wszystkich pasożytów oraz ich ponownego rozmnożenia. Bardzo ważne jest, aby równocześnie z rozpoczęciem stosowania leków wszystkie ręczniki, pościel oraz bieliznę wyprać, a najlepiej wygotować w temperaturze ok. 95 stopni. Dzięki takim działaniom pozbędziemy się występujących w bieliźnie czy tekstyliach jaj owsika ludzkiego. Należy również pamiętać, że owsików nie wyleczymy wyłącznie domowymi sposobami.   

Zalecenia ogólne obejmują: codzienne sprzątanie mieszkania (usuwanie kurzu), codzienną zmianę bielizny osobistej, częstą zmianę pościeli i ręczników (pranie gorącej wodzie), przycinanie paznokci, codzienny poranny prysznic, mycie i dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku.

Wspomagającym, domowym sposobem jest picie soku z kiszonych ogórków, jedzenie kiszonej kapusty, suszonych śliwek czy pestek dyni - jest to stara dobra metoda poprawiania mikroflory w przewodzie pokarmowym sprzyjająca usuwaniu pasożytów. Nie zaszkodzi a może wspierać kurację.

W zapobieganiu owsicy bardzo ważna jest higiena:  mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przed posiłkami i przygotowywaniem potraw oraz po skorzystaniu z toalety, mycie owoców i jarzyn czy unikanie pokarmów nieznanego pochodzenia.

{"register":{"columns":[]}}