Sprzątaj po psie
13.03.2024
Psie odchody szczególnie uciążliwe stają się wiosną. Zabawa w brudnym piasku lub na skażonym psimi odchodami trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego, szczególnie u dzieci, które często całują i przytulają zwierzęta, nie mają jeszcze wyrobionego nawyku mycia rąk, biorą palce do ust, oblizują zbierane z ziemi i podłóg zanieczyszczone pasożytami przedmioty.
Do najczęstszych i niebezpiecznych chorób należy:
- Toksokaroza – może doprowadzić do powiększenia wątroby, może wystąpić gorączka, osłabienie, senność, nudności, spadek apetytu, utrata masy ciała, bóle brzucha, kaszel. Mogą pojawić się również objawy przypominające alergie oraz często dochodzi do pogorszenie widzenia i napady drgawek.
- Tasiemczyca - może doprowadzić do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, takich jak niestrawności, utrata apetytu, bóle brzucha i wymioty. Może także dojść do zaburzeń nerwowych spowodowanych neurotoksynami wydzielanymi przez tasiemca.
W kale występują także inne chorobotwórcze czynniki bakteryjne, m.in. Campylobacter
i Yersinia, które mogą prowadzić do licznych schorzeń i niedyspozycji układu pokarmowego.
Skuteczną i tanią profilaktyką zakażeń tymi drobnoustrojami jest:
- zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej, takich jak mycie rąk po kontakcie ze
zwierzętami;
- sprzątanie po swoich pupilach, by nie narażać innych ludzi na styczność z odchodami psów;
- nie wpuszczanie zwierząt na place zabaw dzieci i do piaskownic;
- regularne odrobaczanie zwierząt.
Pamiętaj, że jako właściciel psa jesteś zobowiązany do sprzątania psich odchodów. Niesprzątanie po swoim psie jest wykroczeniem, a kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku podlega karze grzywny, natomiast nadzór nad realizacją postanowień i obowiązków wynikających z regulaminu pełnią władze gminy. Strażnik Miejski lub Policjant na podstawie obowiązującego taryfikatora, uprawniony jest do
wystawienia mandatu w wysokości do 500 zł lub złożenia do sądu wniosku o ukaranie zgodnie art.145 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu Wykroczeń (t. j. Dz. U. z 2023r. Nr 2119 z późn.zm.).