Światowy Dzień Malarii
25.04.2024
W dniu 25 kwietnia 2024r. obchodzimy Światowy Dzień Malarii, które zostało ustanowione w 2007 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu upamiętnienia globalnej walkę z tą chorobą. Celem obchodów tego dnia jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz zmniejszenie skali choroby i jej skutków.
Malaria, zwana zimnicą, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się, powodując ich rozpad.
Pierwszymi objawami malarii jest wysoka gorączka do 40 stopni i dreszcze, które przebiegają falami i nasilają się co kilka dni. Mogą też wystąpić bóle głowy i mięśni, osłabienie i biegunka, kaszel, żółtaczka, nudności i wymioty. U części pacjentów dochodzi do powikłań zaburzeń krążenia, oddychania i niewydolności wielonarządowej i śmierci. Malaria jest szczególnie groźna dla małych dzieci i osób o obniżonej odporności (kobiety w ciąży, chorzy na HIV/AIDS).
W Polsce co roku odnotowuje się przypadki malarii wśród osób, które wróciły ze strefy tropikalnej lub subtropikalnej. Turyści, którzy planują wakacje w tropikach, powinni zadbać o profilaktykę malaryczną. Wciąż nie wynaleziono szczepionki, ale są leki, które trzeba przyjmować przed wyjazdem, w trakcie pobytu i po powrocie z terenów zagrożonych.