W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dnia 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jego obchody przypadają zawsze w trzeci czwartek listopada. Ma on na celu zachęcenie do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Należy również przypomnieć, że palenie tytoniu powoduje choroby przewlekłe tj. choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Jest też przyczyną nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących. Jest on szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

{"register":{"columns":[]}}