Światowy Dzień Wścieklizny
27.09.2024
Dnia 28 września 2024r. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ WŚCIEKLIZNY. Został on ustanowiony w dniu rocznicy śmierci Louisa Pasteura, francuskiego chemika i mikrobiologa, który opracował pierwszą szczepionkę przeciw tej chorobie.
Wścieklizna to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia i może prowadzić do śmierci. Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych. Rezerwuarem zarazka są drapieżniki np. lisy, jeże, wiewiórki, nietoperze, psy, niekiedy inne zwierzęta dzikie lub udomowione zarażone wścieklizną (np. krowy, sarny, psy, koty). Warto jednak zaznaczyć, że niewielkie gryzonie nie biorą udziału w transporcie wścieklizny na człowieka, dlatego pokąsanie przez szczura, chomika czy mysz nie stanowi wskazań do szczepień przeciw wściekliźnie.
W celu uniknięcia zakażenia wścieklizną należy:
- unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi,
- nie dotykać znalezionych martwych zwierząt – fakt ten należy zgłosić policji, straży miejskiej lub służbom weterynaryjnym,
- systematycznie poddawać szczepieniom własne psy i koty,
- nie wypuszczać kotów i psów bez możliwości ich kontroli.
A po pogryzieniu lub oślinieniu ranę dokładnie przemyć kilkakrotnie wodą z mydłem oraz zdezynfekować i bezwzględnie zgłosić się do lekarza celem oceny kwalifikacji do rozpoczęcia szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz oceny co do ewentualnego dodatkowego szczepienia przeciwko tężcowi.