Szczepienia zalecane dla dorosłych
27.03.2024
Szczepienia zalecane dla dorosłych
Z wiekiem stajemy się bardziej podatni na infekcje bakteryjne i wirusowe, które często mają cięższy przebieg niż u dzieci i wiążą się też z dużym ryzykiem powikłań.
Szczepienia zalecane dla osób dorosłych:
- przeciwko grypie - zalecane wszystkim osobom, w tym w szczególności: osobom starszym, osobom o obniżonej odporności, kobietom w ciąży lub planującym ciążę. Szczepienie należy powtarzać co roku.
- przeciwko pneumokokom Streptococcus Pneumoniae - zalecane osobom dorosłym, w tym w szczególności powyżej 65 roku życia także ze wskazanych grup ryzyka (w tym m.in. osobom z: przewlekłą chorobą sercowo-naczyniową, płuc, chorobą alkoholową, przewlekłymi chorobami wątroby, cukrzycą).
- przeciwko odrze, śwince, różyczce - zalecane: osobom nie szczepionym w ramach szczepień obowiązkowych, młodym kobietom pracującym w środowiskach dziecięcych (przedszkola, szkoły itp.), młodym mężczyznom w celu zapobiegania różyczce wrodzonej, szczególnie tym, którzy nie byli szczepieni w ramach szczepień obowiązkowych lub jeżeli od szczepienia obowiązkowego upłynęło 10 lat.
- przeciwko ospie wietrznej - zalecane: osobom, które nie chorowały na ospę wietrzną i nie zostały wcześniej zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych, kobietom planującym zajście w ciążę, które nie chorowały wcześniej na ospę wietrzną.
- przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi - zalecane osobom powyżej 19. roku życia – pojedyncze dawki przypominające co 10 lat oraz osobom starszym, które ze względu na wykonywane zajęcia są narażone na zakażenie. Dawkę należy powtarzać co 10 lat.
- przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A - zalecane osobom pracującym m.in. przy produkcji lub dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych.
- przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - zalecane: osobom dorosłym, zwłaszcza w wieku starszym, osobom, które ze względu na tryb życia i wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub poprzez kontakt seksualny, osobom przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia nie szczepionym w ramach szczepień obowiązkowych.
- przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - zalecane osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu choroby, w szczególności: zatrudnionym przy eksploatacji lasu, rolnikom i turystom.