W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tatuaże z henny

25.06.2024

Tatuaże z henny

Henna jest naturalnym barwnikiem, który uzyskuje się po sproszkowaniu suchych liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis). Dzięki właściwościom barwiącym znalazła ona szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym m.in. do farbowania włosów, brwi, rzęs czy wykonywania tatuażu.  

Naturalna henna jest koloru jasnego i dość rzadko powoduje reakcje uczuleniowe, w przeciwieństwie do sztucznej henny, która zawiera PPD (parafenylodwuaminę), czyli substancję dodawaną do henny, aby uzyskać ciemniejszy kolor.  W związku z tym sztuczna henna może powodować uczulenie i przed jej użyciem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu niewielkiej ilości henny w okolicy przedramienia i odczekaniu przez 10–15 minut, po czym należy zmyć kosmetyk ze skóry. Jeśli w ciągu następnych 24 godzin po wykonaniu próby uczuleniowej nie zaobserwuje się objawów alergii (zaczerwienienia, świądu, zmian rumieniowo-grudkowych, pęcherzy) można wykonać np. tatuaż na większej powierzchni ciała.  

Tatuaż przy użyciu henny wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze i zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Przeciwwskazaniami do jego wykonania jest stan zapalny skóry, reakcje alergiczne skóry po kosmetykach, ciąża, młody wiek, zwłaszcza u dzieci poniżej 10. roku życia, gdyż mają delikatną skórę, skłonną po podrażnień, blizny oraz zmiany barwnikowe w miejscu, w którym zamierza się wykonać tatuaż, przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca, bielactwo, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.  

{"register":{"columns":[]}}