W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień dla Serca

18.04.2024

Tydzień dla Serca

W dniach od 17 do 23 kwietnia 2024r. obchodzimy Tydzień dla Serca, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Serce jest głównym narządem układu krwionośnego, którego zadaniem jest pompowanie i dostarczanie natlenowanej krwi do każdej, nawet najodleglejszej komórki naszego organizmu. Dobowa ilość skurczów mięśnia sercowego przekracza nawet 100 tysięcy, co daje około 7500 litrów przepompowanej krwi tylko w trakcie jednej doby. Krew do serca zbierana jest z sieci naczyń krwionośnych, których łączna długość wynosi około 160 tysięcy kilometrów. Do prawidłowej, miarowej pracy tego narządu niezbędna jest właściwa podaż paliwa, którym jest glukoza. Przy obniżonym stężeniu glukozy we krwi, określanym mianem hipoglikemii, na skutek pobudzenia układu współczulnego, serce zaczyna przyspieszać. Zwiększa się jego zapotrzebowanie na tlen, następuje wzrost ciśnienia tętniczego co nasila ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, zawału mięśnia sercowego lub też udaru mózgu. Z kolei w przypadku hiperglikemii, czyli zwiększonego stężenia glukozy we krwi, w naczyniach krwionośnych zaopatrujących mięsień sercowy w tlen dochodzi do patologicznych zmian o charakterze mikroangiopatycznym. Oznacza to, że naczynia krwionośne ulegają nieprawidłowej przebudowie, która utrudnia zaopatrywanie serca w tlen i składniki odżywcze, co sprawia, że z czasem praca mięśnia sercowego staje się po prostu nieefektywna. 

Z uwagi na fakt, iż w naszym kraju choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów, warto przypomnieć o czynnikach ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego do których należy: nadwaga/otyłość, otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej w tym wysoki poziom cholesterolu, wzrost stężenia glukozy w osoczu na czczo, cukrzyca typu 2, palenie tytoniu, brak regularnego wysiłku fizycznego czy nadużywanie alkoholu. Choroby układu krążenia są ze sobą wzajemnie powiązane, a ich podłożem jest najczęściej miażdżyca, stanowiąca poważne zagrożenie dla zdrowia.

 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia należy:

  • wykonywać regularne badania profilaktyczne tj.  badania krwi - morfologia, elektrolity, stężenie glukozy i lipidów, kreatynina, badanie ogólne moczu, pomiary ciśnienia krwi, elektrokardiogram, czyli EKG, echo serca, holter, lipidogram;
  • prowadzić aktywny tryb życia;
  • dbać o prawidłową masę ciała – stosuj właściwą dietę;
  • rzucić palenie papierosów i ograniczyć spożycie alkoholu.
{"register":{"columns":[]}}