W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tydzień Walki z Rakiem

24.05.2024

Tydzień Walki z Rakiem

Tydzień Walki z Rakiem

W dniach od 25 do 31 maja 2024r. obchodzimy Tydzień Walki z Rakiem, którego celem jest jest uświadamianie społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych, w szczególności poprzez upowszechnianie zasad zdrowego trybu życia. Idea tego świętowania zapoczątkowana została w 1989 roku przez Europejską Ligę Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem.

Nowotworowy to obecnie jedna z głównych chorób cywilizacyjnych XXI wieku i stanowią one drugą po chorobach układu krążenia przyczynę śmierci. Rocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 100 000 osób, co stanowi ponad 25% zgonów. Do najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn należy rak prostaty, a wśród kobiet – rak piersi. Kolejne miejsca pod względem zachorowalności (niezależnie od płci) zajmują nowotwory płuc i jelita grubego.

W zachorowalności na raka duże znaczenie mają czynniki środowiskowe oraz obciążenie genetyczne – dlatego osoby, u których w rodzinie występowały problemy onkologiczne powinny wykazywać się szczególną czujnością pod kątem profilaktyki i badań kontrolnych.

W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania warto stosować odpowiednią dietę i prowadzić aktywny tryb życia. W codziennej diecie nie powinna zabraknąć warzyw, owoców i nienasyconych kwasów tłuszczowych, która mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zrezygnujmy również z używek, takich jak palenie papierosów czy nadmierne spożycie alkoholu. Ograniczmy również stres i pamiętajmy o odpowiedniej ilości snu. Nie zapominajmy również o badaniach profilaktycznych ponieważ niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat.

Raz w roku należy wykonać kontrolne badania krwi i moczu, a co 5 lat – USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Dla kobiet bardzo istotne jest też regularne wykonywanie badań cytologicznych. Po 40 roku życia warto też wykonać EKG co trzy lata i gastroskopię raz na pięć lat. Pakiet badań dla kobiet powinien obejmować przezpochwowe USG narządów rodnych, USG piersi i mammografię, a mężczyzn – badanie prostaty.

Niezwykle istotna jest również samokontrola i obserwowanie własnego organizmu. Jeśli zauważymy objawy, które nas niepokoją, nie próbujmy ich bagatelizować tylko skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Istotnym wsparciem medycznym w profilaktyce raka mogą być też szczepionki. Szczepienie przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV) może zmniejszyć ryzyko zachorowania na groźne nowotwory złośliwe – raka szyjki macicy oraz raka wątrobowokomórkowego.

{"register":{"columns":[]}}