W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Mały kleszcz – duży problem”

28.07.2021

Wraz z nadejściem wakacji zwracamy uwagę na aktywność kleszczy. Czas letni sprzyja wypoczynkowi na łonie natury, ale niestety może to sprzyjać większemu ryzyku ukąszenia przez kleszcze, które mogą być źródłem infekcji bakteryjnej, wirusowej, czy przenosić pierwotniaki.

Mały kleszcz duży problem

Kleszcze żyją w strefie przygruntowej, w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność. Znajdują się na spodniej stronie liścia lub gałęziach w pobliżu ścieżek, po których chodzimy. Kleszcza możemy „złapać” przechodząc obok niego. Gdy tylko temperatura przekroczy 8 °C kleszcze stają się aktywne. W naszych szerokościach geograficznych może to oznacza, że nawet w grudniu możemy być narażeni na ugryzienie. Łagodna zima oraz wilgotne lato sprzyjają wysokiej rozrodczości i małej umieralności kleszczy, co powoduje zwiększenie tempa ich rozprzestrzeniania się.

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ ślina kleszcza zawiera wiele substancji biochemicznych, w tym substancje łagodzące ból, które powodują, że nie czujemy ukłucia Dodatkowo małe ich rozmiary powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania.

Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące np.  boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.  A to już poważny problem zdrowotny.

Na terenie powiatu szamotulskiego odnotowujemy wzrostową tendencję zachorowań na boreliozę. W obecnym roku  mamy już 10 nowych przypadków i nie są to tylko osoby zawodowo narażone na tę jednostkę chorobową. Aktualnie nie dysponujemy jeszcze szczepionką przeciwko boreliozie.

 Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego od kilku lat realizuje  projekt  edukacyjno – informacyjny pod hasłem „ Mały kleszcz – duży problem” w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych. Stosowanie odpowiednich zasad zmniejsza prawdopodobieństwo ukąszenia i zakażenia. Jednak najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepienie ochronne przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, które szczególnie zalecane jest osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby. To szczepienie nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

 

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

 

W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej.

 

  • W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież,         zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce
  • Stosować środki odstraszające kleszcze, (zgodnie z zaleceniami producenta) do kupienia  w drogeriach i aptekach.
  • Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież, którą nosiliśmy w lesie.
  • Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy, dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy  pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.

 

Jak postąpić w przypadku ukąszenia?

 

  • Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza. W tym celu należy użyć pęsety, specjalnej karty lub kleszczołapek. Ująć kleszcza tuż przy skórze, pociągnąć ku górze lub zdecydowanym ruchem wykręcić, jeśli używamy kleszczołapek,. Nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Kleszcza nie należy próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.
  • Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
  • Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
  • W przypadku pojawienia się zaczerwienienia należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

 

 

Zachęcamy także do zapoznania się z infografikami.

             

Materiały

Mały kleszcz - duży problem
Kleszcze​_DRUK.pdf 3.67MB
{"register":{"columns":[]}}