Informacje w sprawie ekshumacji zwłok i szczątków ludzkich.
Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana na umotywowana prośbę osób uprawnionych do pochówku za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego.
Wniosek o wydanie zezwolenia na ekshumację i przewiezienie zwłok lub szczątków ludzkich dostępny jest w siedzibie PSSE w Szczecinku lub do pobrania na dole strony, którą czytasz.
Do wniosku o ekshumację należy dołączyć :
- odpis skróconego aktu zgonu osoby ekshumowanej,
- świadectwo kremacji w przypadku ekshumacji zwłok/szczątków spopielonych,
- zaświadczenie zarządcy cmentarza/ zgoda zarządcy cmentarza na pochowanie ekshumowanych zwłok w wyznaczonym miejscu ponownego pochówku. Do pobrania na dole tej strony. Jeżeli ekshumacja i pochówek będą odbywały się na tym samym cmentarzu zgoda ta nie jest wymagana.
- pełnomocnictwo do działania w imieniu wnioskodawcy oraz pozostałych stron postepowania – w przypadku udzielenia takiego pełnomocnictwa
Wniosek należy wypełnić czytelnie. Na każdą ekshumowana osobę należy złożyć odrębny wniosek
Telefon kontaktowy: PSSE Szczecinek 094-37-405-59
Sekcja Higieny Komunalnej: 094-36-58-255, 094-36-58-254
Informacje dotyczące warunków przeprowadzenia ekshumacji:
- ekshumację należy wykonać w okresie od 16 października do 15 kwietnia we wczesnych godzinach rannych;
- po uprawomocnieniu się decyzji zezwalającej na przeprowadzenie ekshumacji o czasie przeprowadzenia ekshumacji należy powiadomić pisemnie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinku (dzień-miesiąc-rok, godzina przeprowadzenia ekshumacji);
- o zamierzonej ekshumacji na cmentarzu zawiadamia się na piśmie zarząd cmentarza;
- osoby przeprowadzające ekshumację powinny stosować środki ochrony osobistej;
- w przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie, trumnę zamyka się w obecności państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, a następnie na czas przewiezienia umieszcza w szczel¬nie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego odpornego na usz¬ko¬dzenia mechaniczne, po dostarczeniu trumny ze szczątkami na miejsce ponownego pochówku worek zdejmuje się, a trumnę umieszcza się w grobie bez jej otwierania.
- w przypadku ekshumacji wykonywanej przed upływem okresu mineralizacji zwłoki ekshumowane wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się wyłącznie do tego przeznaczonej szczelnej skrzyni, wybitej blachą. W celu ponownego pochowania po zakończeniu ekshumacji, trumna powinna zostać niezwłocznie wydobyta ze skrzyni i umieszczona w grobie bez jej otwierania. Ekshumowane szczątki przed upływem okresu mineralizacji na czas przewozu na obszarze państwa umieszcza się wyłącznie do tego przeznaczonej szczelnej skrzyni, wybitej blacha i postępuje jak wyżej.
- w trakcie ekshumacji ziemię wydobywaną z grobu należy umieścić na powierzchni zabezpieczonej nieprzepuszczalną, wytrzymała matą. Do zasypania grobu powinna być użyta ziemia wydobyta z grobu;
- przewiezienie ekshumowanych szczątków dozwolone jest specjalnie do tego celu przeznaczonym środkiem tran¬sportu, trwale oznakowanym w sposób wskazujący na jego przeznaczenie.
Przepisy prawne:
- Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 1473),
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2001 roku w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. Nr 153, poz. 1783 z późn. zm.),
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 roku w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. Nr 249, poz. 1866)
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011 roku w sprawie sposobu przechowywania zwłok i szczątków (Dz.U. Nr 75, poz. 405)
Materiały
Wniosek o wydanie zezwolenia na ekshumację i przewóz zwłok (szczątków) na terenie krajuWniosek_o_wydanie_zezwolenia_na_ekshumację_i_przewóz_zwłok_(szczątków)_na_terenie_kraju.pdf 0.12MB Zgoda zarządcy cmentarza na ekshumację zwłok/szczątków
Zgoda_zarządcy_cmentarza_na_ekshumację_zwłok_szczątków.pdf 0.05MB