Różowy Październik - profilaktyka raka piersi
18.10.2024
Od 1985 roku październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchodzonym przez międzynarodowe organizacje prozdrowotne. Dodatkowo 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To okazja, aby zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę i w razie potrzeby umówić się na badania.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów i wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany
Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.
Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż.
Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.
W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne.
Czy program jest dla Ciebie?
Tak, jeżeli:
- jesteś kobietą w wieku od 50 do 69 lat i w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywałaś mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej,
- otrzymałaś w ramach programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.
Cel programu
- obniżenie wskaźnika umieralności w Polsce z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej,
- podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka i wczesna diagnostyka,
- wprowadzenie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.
Kto i gdzie realizuje program?
Badanie mammograficzne możesz wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski.
Jak się zgłosić?
Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do poradni, która wykonuje takie badania.
Co Cię czeka w ramach programu?
Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu jest mammografia.
- Jeżeli Twój wynik będzie prawidłowy, dostaniesz zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata.
- Jeżeli Twój wynik badania będzie prawidłowy, ale współistnieją czynniki ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny – matka, siostra lub córka oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleci Ci ponowne badanie za 12 miesięcy.
- Jeżeli Twój wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje Cię na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, zostaniesz skierowana (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego w ramach NFZ.
Kiedy się zapisać?
Możesz się zgłosić sama lub na podstawie zaproszenia, które otrzymałaś. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.
Co przygotować?
Na wizytę weź ze sobą dokument tożsamości i zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile miałaś robione. Lekarz będzie mógł je porównać z aktualnym wynikiem badania.
Jak długo będziesz czekać?
Termin wizyty ustali placówka, do której się zgłosisz.
Co zyskasz?
Wykonasz badanie, które pozwoli wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.
Fakty:
- Zachorowalność na raka piersi jest powszechna. Na szczęście dysponujemy obecnie możliwościami rozpoznawania tej choroby w bardzo wczesnej fazie i skutecznym leczeniem. Rak nie powinien być wyrokiem.
- Decydujące znaczenie w kontekście zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka. Tylko systematyczne kontrolowanie piersi daje największe szanse na zachowanie zdrowia.
- Jednym z ważnych badań jest mammografia i uczestnictwo w skriningu mammograficznym. W Polsce populacyjny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem mammografii został wprowadzony w 2006 roku. W skriningu mammograficznym raka piersi uczestniczą kobiety, które są w wieku 50-69 lat i w ciągu 2 lat nie miały wykonywanej mammografii.
- Kluczowy wpływ na rozwój raka piersi ma wiek. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko. Większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia. W Polsce jest to około 80 % pacjentek.
- Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji.
- Wśród innych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi wymienia się: wczesny wiek pokwitania, późny wiek przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych, bezdzietność, poród w starszym wieku czy niekarmienie piersią.
- Ogromne znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na raka piersi ma prowadzenie właściwego stylu życia – za najważniejsze uznaje się systematyczną aktywność fizyczną, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i niestosowanie używek.
- Eliminowanie znanych czynników ryzyka i stosowanie zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem może zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów.
Więcej:
http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/
https://www.zwrotnikraka.pl/infolinia-onkologiczna/
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/europejski-kodeks-walki-z-rakiem
http://www.amazonkifederacja.pl/
Materiały
Profilaktyka raka piersirak_piersi.pdf 2.86MB