W próbkach kału wykonywane są badania na obecność jaj, cyst i członów pasożytów przewodu pokarmowego, w kierunku wykrycia antygenu Giardia lamblia oraz na obecność rotawirusów i adenowirusów.
Materiałem do tych badań jest próbka kału, którą należy pobrać w następujący sposób:
- kał oddać na czysty papier toaletowy lub do czystego, uprzednio, wyparzonego wrzątkiem i wysuszonego naczynia (np. basen, nocnik), a następnie za pomocą szpatułki przenieść część materiału wypełniając nie więcej niż 2/3 pojemności pojemnika zwanego „kałówką”. Nie oddawać kału do muszli klozetowej, gdyż woda i mocz mogą uszkodzić badany materiał
- kał pobrać z różnych miejsc oddanego stolca
- „kałówkę” opisać imieniem i nazwiskiem osoby badanej oraz datą i godziną pobrania materiału.
W celu zwiększenia prawdopodobieństwa wykrycia pasożytów przewodu pokarmowego do badania należy dostarczyć minimum 3 próbki kału pobrane w odstępach 2-3 dniowych. Ujemny wynik jednorazowego badania nie wyklucza zarażenia pasożytem. Przy podejrzeniu giardiozy badanie należy wykonać nawet 6-krotnie w okresie 14 dni.
W przypadku badań laboratoryjnych na obecność rotawirusów i adenowirusów próbkę do badania należy pobrać w okresie ostrych objawów choroby między 3-5 dniem.