W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpady niebezpieczne powstałe po środkach ochrony roslin

17.01.2025

odpady niebezpieczne

W związku z przypadkami śmiertelnych zatruć u ludzi środkami ochrony roślin przeznaczonymi do zwalczania metodą fumigacji owadów i gryzoni, a także grzybów, bakterii i wirusów, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wąbrzeźnie prosi o zachowanie ostrożności przy ich stosowaniu oraz odpowiednim postępowaniu z odpadami w postaci środków ochrony roślin oraz opakowań po środkach ochrony roślin.

Środki ochrony roślin, takie jak pestycydy, herbicydy czy fungicydy, są powszechnie stosowane w rolnictwie do ochrony upraw przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Jednak ich niewłaściwe stosowanie, przechowywanie i utylizacja mogą prowadzić do poważnych problemów środowiskowych i zdrowotnych.

Zgodnie z art. 3 ust. 2b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dz. U. z 2024 r. poz. 399), gmina jest zobowiązana utworzyć co najmniej jeden punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy gminy zapewniają  czystość i porządek  na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych wymienionych w pkt 5, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a także odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych.

Jak wynika z powyższego, PSZOK ma obowiązek przyjmowania odpadów niebezpiecznych w postaci środków ochrony roślin, pochodzących z gospodarstw domowych, które powinny być zakwalifikowane jako odpad o kodzie 200119* (środki ochrony roślin).

Natomiast odpady w postaci środków ochrony roślin oraz opakowania po środkach ochrony roślin  pochodzące z działalności gospodarczej powinny być przekazane do podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie takich odpadów.

Należy podkreślić, iż odpady środków ochrony  oraz opakowania po środkach ochrony roślin wymagają profesjonalnej utylizacji i nie mogą być wyrzucane do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane.

Adresy PSZOK funkcjonujących na terenie powiatu wąbrzeskiego znajdują się w galerii poniżej:

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}