Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
07.06.2024
Tegoroczny Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności upływa pod hasłem „Bezpieczeństwo żywności: przygotuj się na nieoczekiwane”
Bezpieczeństwo żywności ratuje życie. Jest to nie tylko kluczowy element bezpieczeństwa żywnościowego, ale odgrywa także kluczową rolę w ograniczaniu chorób przenoszonych przez żywność. Każdego roku 600 milionów ludzi choruje na skutek około 200 różnych rodzajów chorób przenoszonych przez żywność. Ciężar takiej choroby spada najbardziej na biednych i młodych. Ponadto choroby przenoszone przez żywność są każdego roku przyczyną 420 000 zgonów, którym można zapobiec.
Podczas Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności pamiętamy, że bezpieczeństwo żywności to zbiorowa odpowiedzialność – każdy, od producentów po konsumentów, musi odegrać swoją rolę. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że jedzenie na Twoim talerzu będzie bezpieczne. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których nawet jeśli wszyscy odegraliśmy swoją rolę, następuje nieoczekiwana interwencja i bezpieczeństwo żywności jest zagrożone.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności to ważny sposób na:
- uświadamianie ludzi w zakresie kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności,
- pokazanie, jak zapobiegać chorobom poprzez bezpieczeństwo żywności,
- omówienie wspólnych podejść do poprawy bezpieczeństwa żywności w różnych sektorach,
- promowanie rozwiązań i sposobów zwiększania bezpieczeństwa żywności
Nawet wtedy zawsze jest coś, co możemy zrobić, aby uniknąć choroby. Czy jesteś gotowy na nieoczekiwane?
Incydenty związane z bezpieczeństwem żywności mogą obejmować drobne zdarzenia lub poważne kryzysy międzynarodowe, niezależnie od tego, czy jest to przerwa w dostawie prądu w domu, zatrucie pokarmowe w lokalnej restauracji, dobrowolne wycofanie skażonych produktów przez producenta, wybuch epidemii importowanych produktów czy klęska żywiołowa .
Zagrożenia bezpieczeństwa żywności nie znają granic, zatem w obliczu coraz bardziej wzajemnie powiązanych światowych dostaw żywności ryzyko stwarzane przez niebezpieczną żywność może szybko przekształcić się z problemu lokalnego w sytuację nadzwyczajną o zasięgu międzynarodowym.
Źródło: WSSE we Wrocławiu