Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10.10.2021
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest 10 października. Został ustanowiony w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.
Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.
Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.
Ponadto należy zaznaczyć, że pandemia COVID-19 doprowadziła do gwałtownego wzrostu zaburzeń psychicznych. Nauka zdalna znacząco wpłynęła na osłabienie kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży, a także na zwiększenie skłonności do popadania w uzależnienia.
Mając na uwadze powyższy problem zdrowotny Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizuje program edukacyjny pn. „Zdowie psychiczne. Radzenie sobie ze stresem”. Program ten adresowany jest do młodzieży starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zainteresowani realizacją programu nauczyciele i pedagodzy mogą skontaktować się z właściwą terenowo Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.
W celu wzmocnienia działań edukacyjnych na okoliczność Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego WSSE w Bydgoszczy opracowała również materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące uzależnień behawioralnych wśród młodzieży. Skierowane są one do rodziców, aby uwrażliwić ich na problem, który niosą ze sobą uzależnienia.
Materiały
Telefon-zaufaniaTelefon-zaufania.jpg 0.14MB