W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trzecia odsłona konferencji „Dbaj o Zdrowie”. Tym razem gościliśmy w Toruniu

22.06.2023

Trzecia odsłona konferencji „Dbaj o Zdrowie”. Tym razem gościliśmy w Toruniu

Po konferencjach w Ciechocinku oraz w Bydgoszczy spotykaliśmy się w toruńskim Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, by wysłuchać wykładów znamienitych naukowców i specjalistów w zakresie zdrowia. Swoje wykłady podczas konferencji naukowo-szkoleniowej „Dbaj o Zdrowie” pod Honorowym Patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Starosty Toruńskiego wygłosili prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, prof. Aleksander Deptuła oraz Emilia Zawadzka. 

Od rana w patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu otwarta była strefa stoisk tematycznych, gdzie czekali specjaliści z zakresu: 

  • grzyboznawstwa, 
  • antybiotyków, 
  • higieny, 
  • kosmetyków, 
  • zdrowia jamy ustnej. 

Wszyscy chętni mogli uzyskać również bezpłatne porady w zakresie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży, kąpieliskach, skutecznej dezynfekcji, pierwszej pomocy, honorowym krwiodawstwie, czy doborze diety. Z kolei na stanowisku Narodowego Funduszu Zdrowia można było odebrać kartę EKUZ, potwierdzić profil zaufany, czy porozmawiać o programie profilaktyka 40+.

Każde takie spotkanie, które przypomina o najważniejszych zasadach, o których w życiu powinniśmy pamiętać, aby o to zdrowie dbać - jest cenne. Naprawdę należy to systematycznie powtarzać i oby jak największe grono uczestniczyło w takich spotkaniach – mówiła Minister Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Centralnym punktem trzeciej odsłony konferencji “Dbaj o Zdrowie” był cykl prelekcji. Wykład inauguracyjny zatytułowany “Szczepienia ochronne – czy na pewno są bezpieczne?” wygłosił Krajowy Konsultant w dziedzinie epidemiologii, Kierownik Pracowni Epidemiologii Chorób Zwalczanych Drogą Szczepień w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH – doktor habilitowany Iwona Paradowska Stankiewicz – profesor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Państwowego Instytutu Badawczego.

O “Zagrożeniach dla zdrowia w świetle wzrastającej antybiotykooporności” mówił Krajowy Konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej doktor habilitowany nauk medycznych Aleksander Deptuła - Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 
Trzeci wykład pn. “Znaczenie higieny rąk w profilaktyce chorób i transmisji zakażeń” przedstawił Wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu Emilia Zawadzka.

Nasz nadrzędny cel to przede wszystkim dbanie o zdrowie publiczne i propagowanie zdrowego stylu życia. Podczas tej konferencji chcemy zwrócić szczególną uwagę na higienę rąk, nie nadużywanie antybiotyków i szczepienia ochronne – zapowiadał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, Wojciech Koper

- Aż 53% czynników wpływających na zdrowie to styl życia, czyli możemy dowoli, w dobrym kierunku oczywiście modyfikować styl życia, aby utrzymać jak najdłużej zdrowie – dodała Ewa Jankowska, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie epidemiologii, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Aleksandrowie Kujawskim.

W tym roku odbędą się jeszcze dwie konferencje z cyklu „Dbaj o Zdrowie”. Kolejne zaplanowano w Bydgoszczy i w Ciechocinku.

Źródło: WSSE w Bydgoszczy

{"register":{"columns":[]}}