Woda w Fontannach
23.05.2024
Fontanny i podobne urządzenia wodne, instalowane poza budynkami (parki, ulice) mogą czasami stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania, a także niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z fontann i urządzeń wodnych.
Woda w fontannach nie jest zdatna do picia oraz nie jest miejscem do kąpieli. Fontanna to element architektury miejskiej i woda ta nie podlega kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez zwierzęta (np. gołębie, koty, psy), często można w niej znaleźć śmieci oraz niewidoczne dla oczu bakterie.
Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia gronkowców, salmonelli i bakterii coli typu fekalnego, a także wirusów czy pierwotniaków pasożytniczych. Mogą one powodować alergie, zapalenie spojówek, uszu, schorzenia dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych.
Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Skażenie aerozolu wodnego jest wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella instalacji wodnej fontanny, czemu sprzyja temperatura wody wynosząca 25-45°C, brak stosowania dezynfekcji wody oraz brak kontroli narastania biofilmu na wewnętrznej powierzchni instalacji.
FONTANNY I PODOBNE URZĄDZENIA WODNE POWINNY BYĆ WYKORZYSTYWANE ZGODNIE Z ICH PRZEZNACZENIEM.
NIE NALEŻY SIĘ W NICH KĄPAĆ I PIĆ Z NICH WODY.