W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program - Znamię! Znam je?

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry,  wywodzącym się z mielocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje przy kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Charakteryzuje się bardzo szybkim i agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami.

Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach największego napromieniowania.

Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Osoby te w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo około 40% ma jasną karnację, która mimo że jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest to fenotyp, który mieści nasz naród w grupie o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka

I. CEL GŁÓWNY PROGRAMU

  • Upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka

II. CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU

  • Przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka
  • Uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki
  • Nauczenie regularnego samobadania skóry,
  • Budowanie postaw prozdrowotnych u młodzieży ponadgimnazjalnej,
  • Przekazanie wiedzy o czynnikach podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasadach ochrony przed tym nowotworem.

III. ADRESACI PROGRAMU

  • Uczniowie szkół ponadpodstawowych

IV.  REALIZATORZY PROGRAMU

Zajęcia mogą być prowadzone przez nauczycieli biologii, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego, pielęgniarkę szkolną czy innego nauczyciela posiadającego przygotowanie do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej.

V. METODYKA PROGRAMU W SZKOŁACH

  1. Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” wpisuje się w treści nauczania przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, wychowanie fizyczne, biologia.
  2. Organizacja warsztatów szkoleniowych dla realizatorów, podczas którego zostaną zaprezentowane im założenia programu, materiały edukacyjne i zasady realizacji programu.
  3. Poinformowanie Rady Pedagogicznej przez realizatorów szkolnych o planowanym przeprowadzeniu programu wśród uczniów.
  4. Opracowanie harmonogramu realizacji programu w poszczególnych klasach.
  5. Przeprowadzenie zajęć z młodzieżą, zgodnie z zamieszczonym scenariuszem.
  6. Indywidualne rozmowy z młodzieżą – w przypadku zgłoszenia takiej potrzeby przez uczniów.
  7. W miarę możliwości poinformowanie rodziców o przeprowadzonych zajęciach, pokazanie im materiałów edukacyjnych.

Materiały

Ulotka ZZJ
Ulotka​_ZZJ.pdf 0.52MB
Poradnik ZZJ
Poradnik​_ZZJ.pdf 3.64MB
Plakat ZZJ
Plakat​_ZZJ.pdf 0.83MB
{"register":{"columns":[]}}