Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
- Czyste powietrze wokół nas
- Wybierz Życie – Pierwszy Krok
- Trzymaj formę
- Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
- Kampanie społeczne
- ARS, czyli jak dbać o miłość?
- Bieg po zdrowie
- Podstępne WZW
- Program - Znamię! Znam je?
- Skąd się biorą produkty ekologiczne
- Kampania "Bezpieczny Wypoczynek - ochrona przed kleszczami"
- Program edukacji antytytoniowej Nie pal przy mnie, proszę
- Program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkół podstawowych - Znajdź właściwe rozwiązanie
- Kampania "Bezpieczny Wypoczynek - rośliny trujące w Polsce"
- Kampania promująca profilaktykę raka piersi: #jajuzaty?
- Kampania informacyjna „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową”
- Kampania "Czy wiesz, że ..."
- Kampania #PlantHealth4Life
- Ogólnoeuropejska Kampania „Safe2Eat”
- IV edycja wojewódzkiej kampanii edukacyjnej #jajuzaty
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też działanie bez wiedzy jest ślepe.” Jensen 1994
Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.
Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.
Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.
Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:
- palenie tytoniu
- brak lub mała aktywność fizyczna
- niewłaściwa dieta
- nadmierne spożycie soli
Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:
- zakaz palenia w miejscach publicznych
- propagowanie mody na niepalenie
- zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
- tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.