Światowy Dzień AIDS 1 grudnia 2024 Kampania #mójpierwszyraz
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
W Polsce od kilku lat prowadzone są kampanie medialne, które mają na celu m.in. promowanie wykonania testów w kierunku HIV. Obecna Kampania #mójpierwszyraz ma na celu przede wszystkim popularyzacje wczesnej diagnostyki w kierunku HIV, szczególnie wśród osób, które nigdy w swoim życiu nie wykonały tego testu, ponieważ nie odnoszą do siebie ryzyka zakażenia. Mimo że większość ludzi dorosłych jest aktywna seksualnie, tylko jedna osoba na dziesięć chociaż raz w życiu wykonała test w kierunku HIV. Należy jednocześnie pamiętać o innych zakażeniach, które często towarzyszą HIV, jak kiła, HCV, rzeżączka czy chlamydioza. Ponadto została ona zaplanowana w typie tzw. kampanii teaserowej: w pierwszym etapie (tzw. TEASER) podawany jest komunikat mający zaciekawić odbiorcę (słowo „TO”), w drugim etapie (tzw. REVEAL) podawany jest komunikat właściwy (fraza „TEST NA HIV”). Podczas pierwszego etapu odbiorca zastanawia się nad hasłem: #mójpierwszyraz i dopiero w trakcie drugiego etapu odkrywa jego prawdziwe znaczenie, czyli zaproszenie do wykonania testu w kierunku HIV, np. poprzez zgłoszenie się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego (PKD), gdzie anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania może wykonać badanie.
Więcej informacji:
- strona kampanii: mojpierwszyraz.aids.gov.pl
- Poradnia Internetowa HIV/AIDS: https://aids.gov.pl/pi
- bezpłatny Telefon Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448
Na terenie naszego kraju funkcjonują punkty konsultacyjno – diagnostyczne (PKD) rekomendowane i współfinansowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV. Wykaz wszystkich PKD można znaleźć na stronie internetowej: www.aids.gov.pl.
Informacje: Krajowe Centrum ds. AIDS Agenda Ministra Zdrowia
Materiały
Plakatplakat_mojpierwszyraz_1_group_poziom.jpg 0.82MB