W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31 maja 2024 r.

 Grafika WHO symbolizująca, że młodzi ludzie demaskują taktykę przemysłu tytoniowego.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Młodzież wkracza i zabiera głos” #TobaccoExposed

Pomimo obniżenia ilości wypalanych konwencjonalnych papierosów zainteresowanie e-papierosami wciąż jest na wysokim poziomie. Niepokojące jest to, że te formy korzystania z wyrobów tytoniowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób głównie ze względu na brak zapachu, atrakcyjny wygląd.

Wg raportu WHO ​​szacunkowo 37 milionów dzieci w wieku 13–15 lat na całym świecie pali tytoń, a w wielu krajach wskaźnik używania e-papierosów wśród nastolatków jest wyższy niż wśród dorosłych. Ponadto branże tytoniowe w dalszym ciągu oferują młodym ludziom swoje produkty o kuszących smakach, takich jak słodycze i owoce. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ponad 70% młodych użytkowników e-papierosów rzuciłoby palenie, gdyby produkty były dostępne wyłącznie w smaku tytoniowym. Te zwodnicze taktyki podkreślają pilną potrzebę wprowadzenia rygorystycznych przepisów chroniących młodych ludzi przed trwającym całe życie szkodliwym uzależnieniem.

Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia. Informacje jak skutecznie rzucić palenie oraz uzyskać fachowe wsparcie w walce z nałogiem:

- zgłoś się do Poradni Antynikotynowej w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia Poradni Antynikotynowej mogą również dzwonić na infolinię 514 602 892 lub 12 614 24 26. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie. Pamiętaj, że jest też Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 801 108 108, (22) 211 80 15 - dzwoń, gdy potrzebujesz porady specjalisty.


Zachęcamy RZUĆ PALENIE…
Trzymamy kciuki! Powodzenia!

 

Źródło: WHO

{"register":{"columns":[]}}