W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2021 r.

Światowy dzień bez tytoniu 2021

      Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż obchodom tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu przyświeca myśl: „Deklaruję nie palę”, jest to również początek Kampanii zainicjowanej przez Światową Organizację Zdrowia mającej na celu umożliwienie użytkownikom tytoniu podjęcie próby rzucenia palenia poprzez stworzenie sieci wsparcia i zwiększenie dostępu do usług pomocnych w rzuceniu palenia.    

     Palenie tytoniu oraz wyrobów tytoniowych wciąż klasyfikowane jest jako jedno z poważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. W Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie  i wywierają destrukcyjny wpływ na wszystkie jego funkcje, natomiast nikotyna zawarta w tytoniu jest główną przyczyną uzależnienia. Zachowawcze i emocjonalne związki z paleniem - takie jak palenie papierosa z kawą, głód tytoniu, uczucie smutku lub stresu - utrudniają rzucenie nałogu.

     Pomimo obniżenia ilości wypalanych konwencjonalnych papierosów przez polskie społeczeństwo wzrasta niestety zainteresowanie e-papierosami. Niepokojące jest to, że alternatywne formy korzystania z wyrobów tytoniowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych osób głównie ze względu na brak zapachu, atrakcyjny wygląd. W ciągu ostatniej dekady przemysł tytoniowy promował e-papierosy jako pomoc w rzucaniu palenia. W międzyczasie stosowano strategiczne taktyki marketingowe, aby przyciągnąć dzieci i młodzież do swoich produktów, udostępniając je w ponad 15 000 atrakcyjnych smakach. Dowody naukowe dotyczące e-papierosów jako środków wspomagających rzucanie palenia nie są rozstrzygające i brakuje jasności co do tego, czy produkty te mogą odegrać jakąkolwiek rolę w rzucaniu palenia. Przejście z konwencjonalnych wyrobów tytoniowych na e-papierosy to nie rzucanie palenia.

     Ponadto coraz częściej wskazuje się, iż palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi. Skłoniło to miliony palaczy do rzucenia palenia, ale bez odpowiedniego wsparcia może być to niesamowicie trudne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie oraz uzyskać fachowe wsparcie w walce z nałogiem:

  • zadzwoń pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108, (22) 211 80 15. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-21, a w soboty od 9-15.
  • zgłoś się do Poradni Antynikotynowej w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia Poradni Antynikotynowej mogą również dzwonić na infolinię 514 602 892 lub 12 614 24 26. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.

   Dzięki profesjonalnemu wsparciu i pomocy użytkownicy tytoniu podwajają swoje szanse na pomyślne rzucenie palenia. Mówi się, że „rezygnujący nigdy nie wygrywają”, ale w przypadku tytoniu prawdziwymi zwycięzcami są osoby, które rzuciły palenie.

 

Źródło: WHO, WSSE w Krakowie;

{"register":{"columns":[]}}