Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia - 16 listopada 2023r.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Głównym celem akcji jest pomoc osobom chcącym rzucić palenie i zapewnienie im odpowiednich warunków, pomocy i zachęty.
Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, natomiast pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucania Palenia.
Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem od 1991 roku przyjęła się także w Polsce.
Jak wynika z badania Polskiej Akademii Nauk prawie co trzeci dorosły Polak codziennie pali papierosy. Każdego dnia palenie jest przyczyną przedwczesnej śmierci palaczy.
Wypalenie nawet 1 papierosa to dostarczenie do organizmu ok 7 tyś. szkodliwych substancji, w tym do 70 rakotwórczych. Nawet okazjonalne palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Ponadto nikotyna, która wraz z dymem tytoniowym trafia do naszego organizmu ma silny potencjał uzależniający, zatem uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli poprzez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.
Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.
- Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108, (22) 211 80 15. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-21, a w soboty od 9-15. Dla osób, które dzwonią z telefonów komórkowych, funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15.
- Poradnia Antynikotynowa w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia Poradni Antynikotynowej mogą również dzwonić na infolinię 514 602 892 lub 12 614 24 26. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.
Zachęcamy RZUĆ PALENIE…
Trzymamy kciuki! Powodzenia!
Źródło: www.promocjazdrowia.pl
www.pan.pl