W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 21 listopada 2024 r.

Światowy dzień rzucania palenia 2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje, iż 21 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.   

Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, natomiast pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek za Dzień Rzucania Palenia.

Od 1991 do rzucenia palenia namawia się także Polaków z uwagi, iż palenie tytoniu stanowi od lat poważny problem społeczny w Polsce.

Głównym celem akcji jest pomoc osobom chcącym rzucić palenie i zapewnienie im odpowiednich warunków, pomocy i zachęty.

Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli poprzez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.

- Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108, (22) 211 80 15. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-21, a w soboty od 9-15. Dla osób, które dzwonią z telefonów komórkowych, funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15.

- Poradnia Antynikotynowa w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.

Zachęcamy: Rzuć palenie! Trzymamy kciuki! Powodzenia!

{"register":{"columns":[]}}