W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowych i bezpiecznych wakacji!!!

Zdrowych i bezpiecznych wakacji

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach życząc wszystkim mieszkańcom powiatu wadowickiego spokojnych wakacji uprzejmie informuje, iż w okresie wakacyjnym należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych.

 Z uwagi, iż okres wakacyjny wiąże się ze wzmożonym ruchem turystycznym oraz licznymi kontaktami pamiętajmy o zachowaniu dystansu społecznego, przestrzeganiu zasad higieny osobistej (częste, prawidłowe mycie rąk oraz dezynfekcja) oraz o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach wyznaczonych przepisami.

 

Upały

 

• Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore.

• Pij duże ilości wody.

• Chroń głowę przed nasłonecznieniem.

• Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce oraz wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;

 

 

Kleszcze:

 

• Można je spotkać m.in. na brzegach lasów, polanach, nad rzekami i stawami, zagajnikami z zaroślami, obszarach zarośniętych paprociami, jeżynami, czarnym bzem, leszczyną, są też w parkach miejskich;

• Typowe miejsca ukąszeń: głowa, uszy, miejsca zgięcia dwóch stawów, ręce, nogi;

• Przed ukąszeniami  chroni stosowanie osłon ubraniowych ( idąc do lasu zakładajmy bluzy z długimi rękawami, skarpety naciągnijmy na nogawki spodni, nie zapominajmy o nakryciu głowy), środków owadobójczych oraz szczepień ochronnych;

• Po powrocie z lasu, parku, łąki dokładnie sprawdźmy swoje ciało;

• Należy pamiętać, że kleszcze przenoszą bakterie i wirusy powodujące choroby: boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Usuwanie kleszczy najlepiej wykonywać ostrożnie przy użyciu pęsety (należy ująć kleszcza jak najbardziej z przodu i wyciągnąć go prosto bez kręcenia) lub przy pomocy igły a miejsce odkazić np. spirytusem. Pokrywanie kleszcza tłuszczem nie przyspiesza jego odpadnięcia, może sprowokować jedynie wymioty u pasożyta zwiększając ryzyko zakażenia. Jeśli resztki pasożyta pozostały w skórze należy zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia.

 

 

Ochrona przed komarami - działania sprzyjające ograniczeniu uciążliwości komarów.

 

• Ukłucia komarów w naszym klimacie nie są niebezpieczne dla zdrowia, choć coraz częściej obserwuje się silniejsze reakcje alergiczne. Niebezpieczne czasami bywa rozdrapanie ranki i jej zakażenie.

• Zatem nie gromadź niepotrzebnie wody, a tę którą przechowujesz, regularnie wymieniaj (zwłaszcza w przydomowych oczkach wodnych, basenach);

• Dbaj o regularną pielęgnację trawnika. Likwiduj niepotrzebne chaszcze i zarośla;

• Indywidualna ochrona przed ukąszeniami: stosowanie preparatów zawierających substancje odstraszające owady, stosowane na skórę bądź odzież. Należy również pamiętać o dokładnym zmyciu preparatu ze skóry. Na rynku dostępne są również preparaty łagodzące skutki ukłuć.

 

 

 

Użądlenia i ukąszenia;

 

• Trwa sezon bliższych kontaktów z brzęczącymi,  kłującymi, kąsającymi napastnikami. Podczas urlopów jesteśmy bardziej narażeni na ataki os, pszczół, dręczą nas komary, a wylegująca się wśród korzeni drzew, pod kamieniami czy krzewami żmija może zatopić zęby w naszym ciele.

• Użądlenie  objawia się bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry, może pojawić się obrzęk. W przypadku użądlenia należy ostrożnie usunąć żądło. Najlepiej użyć do tego pęsety ( usuwanie palcami  może spowodować wyciśniecie większej ilości jadu). W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest jak najszybsza  pomoc lekarska.

• Ukąszenia przez żmiję są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Po ukąszeniu żmii na skórze pozostają dwie charakterystyczne ranki, należy wtedy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, podać dużo płynów, kończynę pokąsaną należy unieruchomić, a poszkodowanego okryć i ułożyć w wygodnej pozycji. Wezwać lekarza. Leczenie opiera się głownie na podaniu surowicy przeciw jadowi żmij.

• Pamiętaj aby: do lasu, na skałki - ubierać pełne wysokie obuwie, najlepiej skórzane, patrzeć pod nogi, nie dotykać, nie zaczepiać żmii, pozwolić jej uciec, zawsze uprzednio obejrzeć miejsce, gdzie chce się usiąść lub oprzeć rękami.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj żmija przed ukąszeniem najpierw głośno syczy. To powinno być dla człowieka ostrzeżeniem.

 

Wakacje nad wodą

Podczas spędzania wypoczynku nad wodą:

  • Upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.
  • Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką.
  • Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.

Przed wejściem do wody nie pij alkoholu.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

Nie kupuj żywności niewiadomego pochodzenia, z nielegalnych źródeł (poza wysokim ryzykiem dotyczącym potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych dla konsumenta istotne jest również ryzyko rozprzestrzeniania się ASF poprzez obrót nielegalną dziczyzną i produktami wieprzowymi).

 

Wypoczynek dziecka

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii COVID-19.

Piesze wycieczki

Na wędrówkę zabierz koniecznie pozytywny nastój.  Nie zapomnij o wodzie. Weź prowiant, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież. Pamiętaj o elementach odblaskowych - żeby być widocznym po zmierzchu dla kierowców. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a przed wyjściem poinformuj kogoś o planowanej trasie. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę - boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.

Telefony alarmowe

  • Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800. Pamiętaj, że dostępny jest także Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990
  • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
    • 999 – Pogotowie Ratunkowe
    • 998 – Straż Pożarna
    • 997 – Policja
    • 986 – Straż Miejska

numer alarmowy 112 - system powiadamiania ratunkowego

Ważne strony internetowe

  • www.gis.gov.pl – znajdziesz tu ostrzeżenia dot. żywności oraz ostrzeżenia dla podróżujących. Dostępne są również informacje dot. norm i procedur oraz wymagań higieniczno- sanitarnych, które powinny spełniać obiekty użyteczności publicznej.
  • www.msz.gov.pl – na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących oraz zaleceniami dot. wyjazdów zagranicznych
  • www.nfz.gov.pl – tutaj dowiesz się jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • www.wypoczynek.men.gov.pl – jest to baza wypoczynku, w której można sprawdzić czy wypoczynek został zarejestrowany. Na stronie znajdziesz też informacje dla rodziców, dotyczące organizacji wypoczynku.

 

 

Zdrowych i bezpiecznych wakacji…

 

Źródło: GIS, MEN

{"register":{"columns":[]}}