W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowych i bezpiecznych wakacji!!!

Grafika przedstawiająca plażę

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach życząc wszystkim mieszkańcom powiatu wadowickiego spokojnych wakacji uprzejmie informuje, iż w okresie wakacyjnym należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych.

 

Upały

 

• Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore.

• Pij duże ilości wody.

• Chroń głowę przed nasłonecznieniem.

• Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce oraz wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;

 

Kleszcze:

 

• Można je spotkać m.in. na brzegach lasów, polanach, nad rzekami i stawami, zagajnikami z zaroślami, obszarach zarośniętych paprociami, jeżynami, czarnym bzem, leszczyną, są też w parkach miejskich;

• Typowe miejsca ukąszeń: głowa, uszy, miejsca zgięcia dwóch stawów, ręce, nogi;

• Przed ukąszeniami  chroni stosowanie osłon ubraniowych ( idąc do lasu zakładajmy bluzy z długimi rękawami, skarpety naciągnijmy na nogawki spodni, nie zapominajmy o nakryciu głowy), środków owadobójczych oraz szczepień ochronnych;

• Po powrocie z lasu, parku, łąki dokładnie sprawdźmy swoje ciało;

• Należy pamiętać, że kleszcze przenoszą bakterie i wirusy powodujące choroby: boreliozę oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Usuwanie kleszczy najlepiej wykonywać ostrożnie przy użyciu pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwasz kleszcza pęsetą - chwyć go jak najbliżej skóry. Nie zgniataj, nie przekręcaj- usuń go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie go pionowo do góry. Zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę. Dokładnie umyj ręce. Obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc. Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.

 

Ochrona przed komarami - działania sprzyjające ograniczeniu uciążliwości komarów.

 

• Ukłucia komarów w naszym klimacie nie są niebezpieczne dla zdrowia, choć coraz częściej obserwuje się silniejsze reakcje alergiczne. Niebezpieczne czasami bywa rozdrapanie ranki i jej zakażenie.

• Zatem nie gromadź niepotrzebnie wody, a tę którą przechowujesz, regularnie wymieniaj (zwłaszcza w przydomowych oczkach wodnych, basenach);

• Dbaj o regularną pielęgnację trawnika. Likwiduj niepotrzebne chaszcze i zarośla;

• Indywidualna ochrona przed ukąszeniami: stosowanie preparatów zawierających substancje odstraszające owady, stosowane na skórę bądź odzież. Należy również pamiętać o dokładnym zmyciu preparatu ze skóry. Na rynku dostępne są również preparaty łagodzące skutki ukłuć.

 

Użądlenia i ukąszenia;

 

• Trwa sezon bliższych kontaktów z brzęczącymi,  kłującymi, kąsającymi napastnikami. Podczas urlopów jesteśmy bardziej narażeni na ataki os, pszczół, dręczą nas komary, a wylegująca się wśród korzeni drzew, pod kamieniami czy krzewami żmija może zatopić zęby w naszym ciele.

• Użądlenie  objawia się bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry, może pojawić się obrzęk. W przypadku użądlenia należy ostrożnie usunąć żądło. Najlepiej użyć do tego pęsety ( usuwanie palcami  może spowodować wyciśniecie większej ilości jadu). W przypadku wstrząsu anafilaktycznego wymagana jest jak najszybsza  pomoc lekarska.

• Ukąszenia przez żmiję są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Po ukąszeniu żmii na skórze pozostają dwie charakterystyczne ranki, należy wtedy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, podać dużo płynów, kończynę pokąsaną należy unieruchomić, a poszkodowanego okryć i ułożyć w wygodnej pozycji. Wezwać lekarza. Leczenie opiera się głownie na podaniu surowicy przeciw jadowi żmij.

• Pamiętaj aby: do lasu, na skałki - ubierać pełne wysokie obuwie, najlepiej skórzane, patrzeć pod nogi, nie dotykać, nie zaczepiać żmii, pozwolić jej uciec, zawsze uprzednio obejrzeć miejsce, gdzie chce się usiąść lub oprzeć rękami.

Warto wiedzieć, że zazwyczaj żmija przed ukąszeniem najpierw głośno syczy. To powinno być dla człowieka ostrzeżeniem.

Grzyby

Należy pamiętać, aby zbierać tylko te grzyby, które są nam dobrze znane. Kupując grzyby na targowisku, powinno zwrócić się uwagę na atest wydany przez grzyboznawcę.

Wakacje nad wodą

Podczas spędzania wypoczynku nad wodą:

  • Upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli.
  • Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką.
  • Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.

Przed wejściem do wody nie pij alkoholu.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

Wypoczynek dziecka

Pod adresem: https://wypoczynek.men.gov.pl/ znajduje się baza wypoczynku, gdzie można sprawdzić, czy organizator wypoczynku działa legalnie.

Piesze wycieczki

Na wędrówkę zabierz koniecznie pozytywny nastój.  Nie zapomnij o wodzie. Weź prowiant, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież. Pamiętaj o elementach odblaskowych - żeby być widocznym po zmierzchu dla kierowców. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a przed wyjściem poinformuj kogoś o planowanej trasie. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.

Zakażenia pokarmowe

Przygotowywanie posiłków:

- na początku przygotuj stanowisko pracy oraz zadbaj o higienę osobistą; myj ręce tak często jak to możliwe, w szczególności przed rozpoczęciem pracy oraz przed kontaktem z żywnością i po nim, zwłaszcza z surowymi jajami, mięsem czy owocami morza,

- utrzymuj w czystości sprzęt oraz powierzchnie robocze kuchni, usuń z nich zbędne przedmioty,

- do przygotowywania potraw z wykorzystaniem mięs, owoców morza, jaj używaj oddzielnych sprzętów, jak np. deska czy nóż, tak aby nie dopuścić do zanieczyszczenia krzyżowego,

- do przygotowywania potraw wybieraj świeżą żywność,

- przed przeniesieniem warzyw i owoców w miejsce przygotowywania posiłku usuń z nich ziemię, niejadalne części, wszelkie obce ciała z ich powierzchni oraz dokładnie je umyj – zwróć szczególną uwagę na dokładne mycie owoców i warzyw, kiedy zamierzasz spożywać je na surowo. Dokładne mycie owoców i warzyw, zwłaszcza leśnych oraz dokładne mycie rąk po kontakcie psami czy dzikimi zwierzętami ogranicza ryzyko zakażenia się bąblowicą;

- nie zaleca się myć surowego mięsa przed planowaną obróbką termiczną, w celu uniknięcia zanieczyszczenia krzyżowego,

- do mycia nie używaj wody wątpliwej jakości oraz z nieznanego źródła,

- podczas przygotowywania żywności zwracaj szczególną uwagę na temperaturę; właściwa obróbka termiczna zabija większość niebezpiecznych mikroorganizmów, jednak aby do tego doszło, temperatura musi osiągnąć odpowiedni poziom (powyżej 70℃) w odpowiednim czasie; w zależności od zastosowanego procesu obróbki termicznej.

 

 

 

Zdrowych i bezpiecznych wakacji…

 

 

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

Materiały

5 kroków do bezpiecznej żywności
5​_kroków​_do​_bezpiecznej​_żywności.jpg 1.42MB
{"register":{"columns":[]}}