Idziesz na basen? Pamiętaj o odpowiedniej higienie przed kąpielą i po niej
12.02.2024
W czasie #feriezsanepidem jak zwykle zachęcamy dzieci i dorosłych do aktywnego spędzania czasu. Świetnym sposobem na poprawę nastroju i kondycji, bez względu na pogodę za oknem, jest basen. Jednak aby kąpiel była także bezpieczna, każda z osób korzystających z pływalni powinna przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Przede wszystkim czysta woda
Priorytetową kwestią dotyczącą działalności pływalni jest zapewnienie, że woda z której korzystają użytkownicy jest bezpieczna dla zdrowia. Aby tak było, woda w nieckach basenowych nie może zawierać zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz fizykochemicznych.
Parametry mikrobiologiczne i fizykochemiczne powinny być odpowiednio często kontrolowane zarówno przez Państwową Inspekcję Sanitarną, jak i właściciela/zarządcę basenu. Pozwala to utrzymać jakość wody zgodną z wymaganiami sanitarnymi.
Mimo oczyszczania i dezynfekcji, woda na pływalni nie jest idealnie czysta, ponieważ jest stale użytkowana przez dziesiątki osób. Przestrzeganie zasad higieny jest dbaniem zarówno o swoje zdrowie, jak i innych pływających.
Przed kąpielą na basenie
- Bezwzględnie zrezygnuj z basenu, jeśli masz np. biegunkę, infekcję wirusową, grzybicę, zapalenie ucha czy skóry. Kąpiel w basenie może zaszkodzić zdrowiu twojemu i innych pływających.
- Oczyść skórę z kosmetyków, zmyj makijaż z twarzy. Może on dodatkowo podrażniać skórę i oczy.
- Używaj czystego stroju kąpielowego, czepka, klapek i ręcznika.
- Używaj okularów pływackich, żeby chronić oczy przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie.
- Załóż dziecku specjalną pieluszkę do kąpieli.
- Zanim wejdziesz do niecki basenowej, dokładnie umyj całe ciało mydłem. Do mycia włosów zawsze używaj szamponu, żeby usunąć lakier, żel do włosów i inne użyte kosmetyki.
Nawet osoba zdrowa może przenosić bakterie i wirusy, które mogą być zagrożeniem dla osób mniej odpornych. Na skórze każdego z nas gromadzi się wiele substancji i mikroorganizmów. Kiedy wchodzimy do wody, możemy je sobie wzajemnie przekazywać.
W trakcie korzystania z niecki basenowej
- Nie omijaj brodzika do płukania stóp – służy on do ich dezynfekcji. Na swoich stopach przenosisz różnorodne zanieczyszczenia, takie jak pot i naskórek. To stwarza ryzyko zakażenia innych pływających, szczególnie jeśli mają drobne skaleczenia. Grzyby mogą łatwo przedostać się do organizmu przez miejsca, które nie są chronione zdrową skórą, co zwiększa ryzyko rozwoju np. grzybicy skóry lub paznokci.
- Nigdy nie załatwiaj swoich potrzeb fizjologicznych w wodzie basenowej. Bakterie, które znajdują się w kale i moczu, jeśli znajdą się w wodzie basenowej, mogą spowodować infekcje układu moczowego, pokarmowego i płciowego.
Po kąpieli
- Weź prysznic, aby zmyć ze skóry i włosów związki chloru, a także drobnoustroje, z którymi stykasz się w wodzie. Substancje chemiczne, które wydziela organizm również mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Obecny w pocie i w moczu amoniak reaguje z podchlorynem sodu używanym do dezynfekcji wody, co może powodować podrażnienia i zaczerwienienia oczu, a także charakterystyczny "zapach chloru".
Pamiętaj!
Przed pójściem na basen nie wystarczy umyć się w domu. Bakterie na ciele szybko się mnożą, zwłaszcza kiedy zakładamy ubranie i wychodzimy na zewnątrz. Wzięcie prysznica bezpośrednio przed wejściem do niecki basenowej jest niezbędne.
Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/idziesz-na-basen-pamietaj-o-odpowiedniej-higienie-przed-kapiela-i-po-niej