W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15.10.2021

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem. Natomiast od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

 

Tegoroczny Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody Różowego Października, miesiąca świadomości nt. nowotworu piersi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Rak piersi niezmiennie od lat jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, a w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku nowotwór piersi diagnozuje się u 12 % kobiet. Co więcej, te liczby będą systematycznie rosnąć. W 2000 roku choroba dotknęła 10 mln kobiet, w 2020 roku 19,3 mln, a do 2040 możliwy jest wzrost o prawie 50 proc.

W Polsce rak piersi stanowi około 25% przypadków nowotworów u kobiet. U 12% kobiet może dojść do rozsiewu nowotworu. Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie „rak piersi” oznaczać może schorzenia o różnym typie, przebiegu i rokowaniu oraz odpowiedzi na leczenie. Aktualnie wiemy, że istnieje wiele typów nowotworu, a odpowiedni, dostosowany do indywidulanych potrzeb plan leczenia, może polepszyć stan i komfort życia pacjentek.

Symptomy chorobowe i potencjalne objawy raka piersi zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo.

Każde niepokojące zmiany, które mogą stanowić potencjalne objawy raka piersi powinien zweryfikować doświadczony lekarz. We wczesnych stadiach rak sutka może być wykryty wyłącznie badaniem specjalistycznym. W miarę rozrostu guza piersi dochodzą kolejne symptomy takie jak: asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, jednostronny wyciek z brodawki.

Najczęstszym objawem raka sutka jest guz. Częstość występowania tego objawu szacuje się między 65% a 76%. Guz w piersi jest zwykle dość twardy, czasami ma nierówną powierzchnię i na ogół dobrze wyczuwalne granice. Guzek piersi jest najczęściej całkowicie niebolesny, a pacjentki bardzo rzadko zgłaszają towarzyszące mu objawy, takie jak kłucie czy pociąganie.

Innym charakterystycznym objawem jaki daje rak piersi jest wyciek z brodawki sutkowej. Sama brodawka może być wciągnięta, pogrubiała, o zmienionym zabarwieniu lub z owrzodzeniami.
Symptomy raka sutka mogą dotyczyć także skóry. Może ona być zaczerwieniona, zmieniona, z obecnością twardego nacieku, owrzodzenia czy wciągnięcia. Objaw skórki pomarańczowej świadczy zazwyczaj o znacznym miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego.

Do typowych objawów raka piersi nalezą również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz symptomy związane z przerzutami w odległych narządach.

Profilaktyka to podstawa!

Profilaktyka ma fundamentalne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy sutka. Wyróżniamy tzw. profilaktykę pierwotną oraz profilaktykę wtórną.

Ważnym elementem budującym tzw. czujność onkologiczną jest regularne samobadanie palpacyjne piersi, które prawidłowo przeprowadzane, pozwala na wczesne wykrycie zmian.

Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania nowotworów piersi. Istnieją również inne, nowoczesne metody obrazowania piersi, takie jak mammografia 3d z tomosyntezą, elastografia, rezonans magnetyczny czy termografia.

Kolejnym elementem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi jest badanie USG piersi. Jest to badanie szczególnie istotne dla młodych kobiet, u których nie przeprowadza się jeszcze mammografii.

W Polsce funkcjonuje program darmowych badań przesiewowych w kierunku raka piersi, który dedykowany jest kobietom w wieku 50-69 lat.

 

Więcej:

Rak piersi – wczesne objawy nowotworu https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-piersi-sutka/

Samobadanie piersi – zasady https://www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/

{"register":{"columns":[]}}