W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzyby – co warto wiedzieć

12.09.2023


Grzyby – co warto wiedzieć

Grzybobranie to nie tylko okazja na zebranie grzybów na przetwory, to również okazja do ruchu na świeżym powietrzu i relaks na łonie natury. Największe bogactwo gatunków spotyka się jesienią, wrzesień-październik to w Polsce tradycyjny sezon grzybobrań. Pojawia się wówczas większość grzybów jadalnych. Jest to szczyt występowania podgrzybka brunatnego, znajdujemy również prawdziwki, koźlarze, maślaki, czubajki kanie, rzadziej spotyka się kurki. Grzybiarzu bądź czujny i uważny pamiętaj, że grzybami można się zatruć.

Jak unikać zatruć grzybami:  

Zatrucie grzybami niejednokrotnie ma objawy łudząco podobne do niestrawności czy infekcji układu pokarmowego i mogą mu towarzyszyć objawy takie jak:

  • Ból brzucha
  • Ból głowy
  • Nudności i wymioty
  • Podwyższona temperatura ciała.

Po powrocie do domu zebrane grzyby przeglądamy, segregujemy, oczyszczamy. Najlepiej przetworzyć je tego samego dnia.

Zjadanie grzybów trujących jest zwykle wynikiem pomyłki i niefrasobliwości. U ofiar takich zatruć stwierdza się nieznajomość, często elementarnych cech wyglądu gatunków grzybów zbieranych do jedzenia. Dodatkowo w systemach „ludowej” klasyfikacji funkcjonują błędne, niezwykle niebezpieczne, fałszywe kryteria oceny jadalności grzybów na podstawie np. smaku lub zapachu – muchomor sromotnikowy ma łagodny smak i dość przyjemny zapach.

W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury, po spożyciu grzybów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, wezwać pomoc pod numerem alarmowym 112 albo pojechać do najbliższego szpitala. Do tego momentu spróbujmy wywołać wymioty, celem pozbycia się grzybów z żołądka i zatrzymania dalszego ich trawienia. Pod żadnym pozorem nie podawajmy osobie z podejrzeniem zatrucia grzybami mleka oraz alkoholu, może to jedynie przysporzyć dodatkowych nieprzyjemności i przyspieszyć wchłanianie toksyn do organizmu. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.

 Zasady wprowadzania grzybów świeżych do obrotu handlowego:

Wykaz grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby obejmuje 47 gatunki (Zgodnie z obowiązującym w Polsce Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. – tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1048 z późn. zm. - w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy).

Grzyby świeże rosnące w warunkach naturalnych wolno sprzedawać w placówkach handlowych lub na targowisku pod warunkiem uzyskania atestu klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy, umieszczenia w miejscu sprzedaży informacji o gatunku grzybów oraz nazwiska i adresu sprzedawcy.

Wydając atest na grzyby dokonuje się m.in. oceny zgodności gatunkowej grzybów oraz cech organoleptycznych Atest obejmuje badaną partię, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 stopni.

{"register":{"columns":[]}}