Krztusiec co to jest?
20.01.2025
Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna dróg oddechowych, wywołana przez bakterię – pałeczkę krztuśca (Bordetella pertussis). Wydzielana przez ten patogen toksyna krztuścowa powoduje martwicę nabłonka w obrębie dróg oddechowych. Uszkodzony nabłonek i obecność gęstego śluzu silnie pobudzają odruch kaszlowy, prowadząc do wystąpienia charakterystycznych napadów silnego kaszlu, często zakończonych wymiotami.
Krztusiec u kobiet w ciąży – jak dochodzi do zarażenia?
Do zakażenia pałeczką krztuśca dochodzi drogą kropelkową. Patogeny unoszą się w powietrzu wraz z aerozolem powstałym w wyniku kaszlu. Odsetek zachorowań wśród nieuodpornionych domowników sięga nawet 100%. Kobiety w ciąży oraz osoby nieszczepione są szczególnie narażone na zakażenie. Najwięcej przypadków krztuśca odnotowuje się w okresie letnim.
Czy krztusiec w ciąży jest groźny?
Zachorowanie na krztusiec w ciąży grozi wystąpieniem tych samych powikłań, co u innych osób dorosłych, w tym:
- wtórnego zapalenia płuc – najczęściej wywołanego przez Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae lub Staphylococcus aureus;
- powikłań neurologicznych – drgawek, obrzęku mózgu, krwawienia wewnątrzczaszkowego;
- odmy opłucnowej, czyli obecności powietrza w jamie opłucnej;
- uszkodzenia przepony;
- przepukliny pępkowej lub pachwinowej.
Szczepienie przeciwko krztuścowi jest zalecane wszystkim kobietom spodziewającym się dziecka (u których nie ma przeciwwskazań do podania szczepionki) między 27. a 36. tygodniem ciąży. Co istotne, dotyczy to każdej kolejnej ciąży. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym lekarz może zakwalifikować przyszłą mamę do szczepienia na wcześniejszym etapie ciąży.