Movember 2023: Kolonoskopia jest super!
23.11.2023
Movember 2023, czyli zapuść wąsy dla zdrowia. Listopad w szczególności poświęcony jest mężczyznom i ich zdrowiu. Dlatego warto przypomnieć sobie, że rak jelita grubego dotyczy także ich, a jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy. Zalicza się go do chorób cywilizacyjnych. Rak jelita grubego jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym w Polsce.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwłaszcza kolonoskopii, pomaga wykryć polipy lub zmiany rakowe w jelicie grubym zanim pojawią się ich objawy. Co ważne – diagnoza raka jelita grubego postawiona na wczesnym etapie zaawansowania choroby, istotnie zwiększa szansę skuteczności terapii.
Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:
- nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego
- nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
- spełniasz kryterium wiekowe:
- 50-65 lat
- 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia (Rodzic, Rodzeństwo) miał diagnozę nowotworu jelita grubego.
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są także współfinansowane z Funduszy Europejskich. W badaniach tych mogą wziąć udział m.in. osoby poniżej 40 roku życia, spełniające określone kryteria.