Sterylizacja w salonach beauty
W dzisiejszych czasach, kiedy choroby zakaźne i infekcje mogą rozprzestrzeniać się bardzo szybko, zachowania higieniczne, antyseptyka, dezynfekcja, sterylizacja stanowią podstawowe procedury w usługach, takich jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i piercingu (salony beauty). Właściciele salonów beauty powinni w pełni zrozumieć znaczenie tych procedur, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom oraz klientom. Powinni zadbać o to, aby personel był odpowiednio przeszkolony w zakresie dezynfekcji, sterylizacji i dekontaminacji, aby wiedział, jakie środki ochrony osobistej należy stosować i jakie ryzyka mogą się pojawić. Poniższe informacje poświęcone są procesowi sterylizacji, w którym eliminowane są wszystkie drobnoustroje, w tym także formy przetrwalne. Należy jednak pamiętać, że skuteczność sterylizacji uzależniona jest od poprzedzających ją procedur dezynfekcji i mycia. Niewłaściwie umyte narzędzia, nawet przy prawidłowo przyprowadzonej sterylizacji mogą nie być sterylne.
W salonach beauty najczęściej stosuje się sterylizację parą wodną w nadciśnieniu, a urządzeniem, w którym przeprowadza się proces sterylizacji jest autoklaw.
W przypadku sterylizacji ważne jest, aby używać skutecznych urządzeń i metod.
Sterylizacji muszą zostać poddane narzędzia mające kontakt z błonami śluzowymi oraz narzędzia naruszające ciągłość tkanek, które stosowane są wielokrotnie.
Narzędzie po użyciu powinno zostać wstępnie zdezynfekowane, dokładnie umyte, zdezynfekowane i umyte wtórnie, opłukane i wysuszone. Dopiero tak przygotowane może zostać opakowane i poddane procesowi sterylizacji.
Narzędzia sterylizuje się w opakowaniu, które stanowi barierę dla mikroorganizmów, umożliwia przenikanie czynnika sterylizacyjnego oraz umożliwia jego aseptyczne użycie.
Ważne jest aby prawidłowo dobrać opakowanie do sterylizacji oraz prawidłowo umieścić w nim narzędzie/narzędzia do sterylizacji.
W salonach beauty wykorzystywane są głównie opakowania papierowo-foliowe:
- rękawy (zgrzewane)
- torebki (zaklejane samoprzylepnym paskiem)
Główne zasady pakowania narzędzi do opakowań papierowo-foliowych to:
- opakowanie można wypełnić tylko do ¾ objętości
- ostre krawędzie należy zabezpieczyć, aby nie przekłuć opakowania
- przed zamknięciem opakowania (zgrzaniem/zaklejeniem) z opakowania należy usunąć nadmiar powietrza
- między narzędziem sterylizowanym, a zgrzewem/zaklejeniem należy pozostawić 3 cm odstępu
- do opakowania można pakować pojedyncze narzędzia lub zestawy
Torebki zaklejane samoprzylepnym paskiem muszą zostać zamknięte zgodnie z liniami umieszczonymi na opakowaniu.
Opakowanie do sterylizacji powinno być prawidłowo opisane. Na pakiecie powinna zostać umieszczona informacja o dacie i miejscu sterylizacji, dacie ważności pakietu oraz dane identyfikujące osobę przeprowadzającą proces sterylizacji.
Ważnym elementem sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu jest właściwe załadowanie komory sterylizatora. Opakowania do sterylizacji powinny być ułożone w taki sposób, aby zapewnić swobodny przepływ pary oraz aby papier stykał się z papierem, a folia z folią.
Proces sterylizacji powinien być ściśle kontrolowany. Aby prawidłowo ocenić skuteczność przeprowadzonej sterylizacji należy kontrolować zarówno urządzenie, wsad jak i każdy pojedynczy pakiet. Dobór metody kontroli procesu sterylizacji powinien być zgodny z zaleceniami producenta sterylizatora oraz wskazaniami Polskich Norm.
Do kontroli procesu sterylizacji wykorzystywane są wskaźniki:
- fizyczne
- chemiczne
- biologiczne
Kontrola za pomocą wskaźników fizycznych polega na rejestrowaniu parametrów fizycznych procesu sterylizacji i pokazuje czy w urządzeniu zostały zapewnione określone warunki (temperatura, ciśnienie, czas). Wartości parametrów fizycznych powinny być rejestrowane w formie zapisu graficznego, cyfrowego lub elektronicznego. Należy pamiętać, że kalibracja i sprawdzanie przyrządów i urządzeń do kontroli procesu sterylizacji metodami fizycznymi powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta sterylizatora.
Kontrola za pomocą wskaźników chemicznych pokazuje czy pakiet został poddany określonym warunkom fizycznym procesu. Wskaźniki chemiczne umieszcza się w każdym opakowaniu we wsadzie. Wskaźniki chemiczne zawierają substancje, które przy osiągnięciu zamierzonych warunków fizycznych zmieniają zabarwienie. Wskaźniki chemiczne zaliczamy do 6 typów.
W salonach beauty z reguły wykorzystywane są wskaźniki:
- typu 1 - umieszczone na opakowaniu
oraz
- typu 4 (lub 5, 6) - umieszczone w opakowaniu do sterylizacji
Wskaźniki biologiczne zawierają określony typ mikroorganizmu w określonej liczbie (umieszczony na nośniku). Kontrola za pomocą wskaźników biologicznych polega ocenie zabijania drobnoustrojów po przeprowadzonym procesie sterylizacji. Wskaźniki biologiczne należy umieszczać w sterylizatorze w miejscu najtrudniejszym do spenetrowania przez parę wodną.
W salonach beauty należy również prowadzić dokumentację procesu sterylizacji, która wiąże się m.in. z koniecznością przechowywania wskaźników fizycznych oraz chemicznych. Prawidłowo prowadzony rejestr procesu sterylizacji zawiera ponadto informacje o dacie i miejscu sterylizacji, dacie ważności, identyfikuje osobę przeprowadzającą proces sterylizacji oraz w miarę możliwości umożliwia identyfikację osoby, która skorzystała z usługi świadczonej z użyciem danego pakietu sterylnych narzędzi.
Sterylne pakiety powinny być przechowywane w higienicznych warunkach, które minimalizują wtórne zanieczyszczenie opakowań oraz narzędzi sterylnych (przestrzeń wydzielona, zamykana i nieprzepełniona oraz czysta i zdezynfekowana).
Otwieranie sterylnych pakietów i wyjmowanie z nich narzędzia/narzędzi powinno odbywać się bezpośrednio przed wykonaniem usługi (najlepiej w obecności klienta). Opakowanie papier-folia zawsze należy otworzyć oddzielając folię od papieru zgodnie z kierunkiem nadrukowanym na opakowaniu.
Autor: Paulina Ledwoń Kierownik Sekcji - Oddział Higieny Komunalnej
Materiały
Sterylizacja w salonach beautySterylizacja w salonach beauty.pdf 0.12MB